Rzeczy wspólne w Art Stations

Od 20 września w galerii Art Stations w Poznaniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Rzeczy wspólne.

Zygmunt Rytka, „Obiekty chwilowe. Projekt tranformacji II”, 1988, z Kolekcji Grażyny Kulczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zygmunt Rytka, „Obiekty chwilowe. Projekt tranformacji II”, 1988, z Kolekcji Grażyny Kulczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Wojciech Bąkowski, Vanessa Billy, Andreas Gursky, Edward Krasiński, Igor Krenz, Norman Leto, Piotr Łakomy, Gizela Mickiewicz, Agnieszka Polska, Kilian Rüthemann, Zygmunt Rytka, Mateusz Sadowski, Mikołaj Smoczyński, Roman Stańczak, Sol LeWitt

Punktem wyjścia dla wystawy Rzeczy wspólne są teksty Georgesa Pereca, w których formułuje on swoją literacką koncepcję zgłębiania tzw. podzwyczajności. Celem Pereca jest artystyczne opracowywanie materialnych aspektów rzeczywistości, zwracanie uwagi na banał codzienności, na najbliższe otoczenie i środowisko życia, i wyłanianie z nich niespodziewanych faktów. Tam pisarz chce szukać prawdy o człowieku i jego egzystencji – w tym, co drobne, przedmiotowe i wspólne.

Wystawa, opierając się na pracach z GK Collection i rozbudowując je głównie o najnowsze prace polskich i zagranicznych artystów, będzie skupiona na nieoczywistych aspektach funkcjonowania człowieka w świecie przedmiotów. Powtarzając za Perecem proste pytania o materię bytu, o naturę rzeczy, zaprezentujemy na wystawie takie dzieła sztuki, które penetrując podzwyczajność, ukazują także, niekiedy przewrotnie, realistyczne tendencje obecne w sztuce polskiej, a wzrok widza kierują w stronę materii otaczającego go świata.

Wystawa zbudowana będzie wokół trzech kluczowych filarów. Pierwszy z nich stanowić będą prace, w których przedmiot codziennego użytku jest analizowany, poddawany destrukcji, rozkładany na czynniki pierwsze, nicowany, umieszczany w nowych konfiguracjach. Drugi aspekt wystawy prezentuje ulotne instalacje, domowe pokątne działania, tymczasowe interwencje, w których relacja między artystą a przedmiotem bywa bardzo osobista i intensywna, można rzec – performerska. Trzecim z filarów ekspozycji będą prace skupiające się na wyabstrahowanym detalu, wyrwanym ze swojego naturalnego otoczenia, częstokroć przeskalowanym, generującym poprzez artystyczny gest zupełnie nowe znaczenia i zaskakujące skojarzenia.

We wszystkich przypadkach materialny element codzienności, przedmiot, materiał, faktura stanowią punkt wyjścia dla pracy, która odbywa się w wyobraźni, nie poprzestając na obserwacji rozwija się w nieoczywistych kierunkach i ostatecznie przestraja wrażliwość widza. Świat rzeczy, codzienny, znany i banalny oraz związane z nim ludzkie zachowania, czyli sposób ich użycia, zostają skonfigurowane na nowo.

Wystawa jest efektem współpracy Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Galerii Stereo.

Rzeczy wspólne
Wernisaż: 19 września 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 grudnia 2013 roku
Galeria Art Stations
Stary Browar
Poznań

Dodaj komentarz