• 2013-08-05

Ryszard Kapuściński o mediach i dziennikarstwie

10 maja w Bibliotece Gazety Wyborczej ukazała się książka mistrza reportażu – Ryszarda Kapuścińskiego – pt. To nie jest zawód dla cyników.

Ryszard Kapuściński „To nie jest zawód dla cyników” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ryszard Kapuściński „To nie jest zawód dla cyników” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Zbiór zawiera dotąd niepublikowane w języku polskim rozmowy i wykłady, wygłoszone przez autora m.in. we Włoszech i Hiszpanii. Kapuściński podejmuje temat m.in. współczesnych mediów oraz świata, w którym rzeczywistość wypierana jest przez fikcjęTo książka nie tylko dla dziennikarzy chcących szlifować swój warsztat, ale także możliwość spotkania z erudytą i wnikliwym obserwatorem świata.

Czterdzieści, pięćdziesiąt lat temu młody dziennikarz mógł spotkać się ze swoim redaktorem naczelnym i poradzić w sprawach zawodowych: jak pisać, jak zrobić reportaż radiowy lub telewizyjny. Szef, zazwyczaj starszy, odpowiedziałby mu zgodnie ze swoim doświadczeniem i dał kilka dobrych rad – mówił we Włoszech Ryszard Kapuściński. – Dzisiaj spróbujcie iść do Mr. Turnera, który nigdy nie był dziennikarzem i rzadko czyta prasę lub ogląda telewizję. Niczego wam nie doradzi, bo nie ma zielonego pojęcia, jak należy uprawiać ten zawód. Jego celem i zasadą nie jest ulepszanie naszej profesji, ale powiększanie własnych profitów.

Kapuściński dowiódł, że dziennikarstwo może zbliżyć się do sztuki. Chciał poznawać, rozumieć, a dopiero potem wyjaśniać. Miał w sobie nienasyconą ciekawość świata, któremu przyglądał się z zadartą głową, nigdy z góry. Zabierał czytelników w podróż, brał ich za rękę i razem z nimi szedł w nieznane. I marzył do końca swoich dni – pewnie dlatego pozostał wiecznie młody.

Wojciech Jagielski

Ryszard Kapuściński To nie jest zawód dla cyników
Premiera: 10 maja 2013 roku
Biblioteka Gazety Wyborczej

Dodaj komentarz