• 2013-08-05

Gniazdo Punktów w Gnieździe Sztuki

Od 6 sierpnia w Holu Starego Ratusza w Legnicy będzie można oglądać wystawę Gniazdo punktów autorstwa dwóch serbskich artystek Kseniji Pantelić i Jovany Ćosić.

Jovana Ćosić (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jovana Ćosić (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ksenija i Jovana są absolwentkami Belgradzkiej Akademii Sztuki, gdzie przez pięć długich lat poznawały dogłębnie potęgę kunsztu graficznego. Ich palce pokrywały się tuszem, ich mięśnie rozciągały przy maszynach drukarskich, z których pierwsze odbitki wydrukowane zostały w 2003 r. Od tego też czasu w artystkach nigdy nie ustał ten ciągły proces odkrywania wewnętrznej struktury cienkiej linii, która oddziela rzemiosło od sztuki.

– Zlatko Pranjić (The Theatre With Accent, Londyn, Wielka Brytania)

Dlaczego punkty, a właściwie całe ich gniazdo? Autorki nie wahają się z odpowiedzią: ponieważ naszą intencją jest powiedzieć jak najwięcej poprzez najmniej! Każda z prac ma swoją własną intymną historię, ale każda z nich jest również sugestią dla odbiorcy, by ten samodzielnie wyruszył na poszukiwanie znaczeń.

Sztuka tych młodych, pochodzących z Belgradu artystek lubuje się w minimalizmie, obraca się wokół punktu, jako techniki, środka artystycznego przekazu, ale także punktu wyjścia dla odbiorcy, który, poprzez szeroką możliwość własnej interpretacji i wyraźną zachętę do własnych przemyśleń zaproszony zostaje do wspólnego kreowania wizji świata prezentowanego w pracach.

Na obecnej wystawie zobaczyć można prace graficzne (wykonane techniką sitodruku), które w indywidualny dla każdej artystki sposób nawiązują do tego, co dla nich stanowi esencję rozumienia sztuki. Jaskrawe, prowokujące wydruki Jovany Ćosić trochę przekornie redukują kształt ciała ludzkiego do punktu, czasem całego ich szeregu, tworzącego linie, a także proste figury geometryczne. Czy rzeczywiście ludzkość stanowi tylko jednolitą masę, którą można zawrzeć w jednej kresce?

Grafiki Kseniji Pantelić z cyklu Owale, utrzymane w tonacji szarości tylko z pozoru prezentują identyczny wzór- owal złożony z całego łańcucha niezliczonych małych punkcików. Po bliższym przyjrzeniu się, widać jednak, że każda praca jest inna i niepowtarzalna, tak samo jak jej interpretacja. Odcisk linii papilarnych, mandala, miniaturowe łańcuchy DNA – artystka nie dając żadnych sugestii otwarcie zaprasza do dialogu odbiorcy z jej pracami.

Prace prezentowane na trzeciej już wystawie w Polsce (dwie poprzednie miały miejsce w Bolesławcu i w Warszawie w 2012 r.) stanowią niebanalną propozycję dla odbiorcy, który lubi poszukiwać i nie satysfakcjonuje go interpretacja podana na talerzu.

Ksenija Pantelić – ur. w 1980 r. w Belgradzie, absolwentka Uniwersytetu w Auckland, Nowa Zelandia (2001), gdzie zdobyła licencjat z historii sztuki. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych w Belgradzie (2008). W 2009 r. otrzymała Nagrodę Nauczycielską na IX Międzynarodowym Biennale Dry Point (technika suchorytu, druku wklęsłego) w Užice i w tym samym roku została członkiem Serbskiego Stowarzyszenia Artystów jako artysta freelancer. Autorka wystaw w kraju i za granicą. Wielokrotnie brała udział w różnorodnych warsztatach artystycznych, zarówno teoretycznych, jak i koloniach artystów grafików.

Jovana Ćosić – ur. w 1983 r. w Čaak w Serbii. W 2008 ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych w Belgradzie. Od 2003 r. artystka prezentuje swoje prace na rozmaitych wystawach w kraju i za granicą. W 2008 r. została odznaczona przez Wydział Sztuk Pięknych nagrodą za prace z dziedziny grafiki. Rok później została członkiem Serbskiego Stowarzyszenia Artystów Sztuk Pięknych jako artysta freelancer.

Wielokrotnie uczestniczka warsztatów i kolonii artystycznych. Obecnie jest w trakcie pisania pracy doktorskiej na interdyscyplinarnych studiach w Departamencie Sztuki Cyfrowej na Uniwersytecie Sztuki w Belgradzie.

Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy

Gniazdo Punktów
6 sierpnia – 1 września 2013 r.
Hol Starego Ratusza, Rynek 39
Legnica

Dodaj komentarz