• 2013-08-05

Jesienna premiera Chce się żyć

11 października na ekrany kin wejdzie Chce się żyć – film w reżyserii Macieja Pieprzycy, twórcy wielokrotnie nagradzanych Drzazg.

Kadr z filmu „Chce się żyć”, fot. Paweł Dyllus (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Chce się żyć”, fot. Paweł Dyllus (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Film zakwalifikowano do elitarnej selekcji MFF w Montrealu, znalazł się również w prestiżowym gronie produkcji nominowanych do Złotych Lwów Gdynia Film Festival.

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z Jesteś Bogiem Dawid Ogrodnik. U jego boku występują m.in. laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł – Arkadiusz Jakubik (Drogówka), zdobywcy laurów festiwalu w Gdyni – Dorota Kolak (Jestem twój), Katarzyna Zawadzka (W imieniu diabła) i Janusz Chabior (Made in Poland) oraz utalentowane przedstawicielki młodego pokolenia – Anna Karczmarczyk (Galerianki) i Helena Sujecka (Yuma).

Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za roślinę. Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela – mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.

Mimo poważnej tematyki Chce się żyć jest filmem o wydźwięku zdecydowanie optymistycznym. To historia, która porusza, ale także wywołuje uśmiech i skłania do refleksji związanych z życiem, śmiercią, miłością czy normalnością. To opowieść, który daje nadzieję, zawartą w pozytywnym przesłaniu. Dzięki sile ducha, można przezwyciężać przeciwności losu, wyjść poza własne ograniczenia, cieszyć się życiem, takim jakie ono jest. Znaleźć szczęście. Tylko nie można się poddawać. Nigdy

– Maciej Pieprzyca, reżyser

Chce się żyć
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Obsada: Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Dorota Kolak, Katarzyna Zawadzka, Janusz Chabior, Anna Kaczmarczyk, Helena Sujecka
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 11 października 2013 r.

Dodaj komentarz