• 2013-08-03

Wynajęcie na OFF Festivalu

3 sierpnia o godz. 19.30 na terenie Kawiarni Literackiej OFF Festivalu w Katowicach odbędzie się dyskusja wokół publikacji Wynajęcie autorstwa Natalii Fiedorczuk.

Natalia Fiedorczuk: „Wynajęcie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia Fiedorczuk: „Wynajęcie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publikacja Wynajęcie Fundacji Bęc Zmiana i Narodowego Centrum Kultury zawiera zdjęcia mieszkań do wynajęcia zebrane przez Natalię Fiedorczuk.

Dom jednorodzinny z ogrodem, otoczony płotem, ewentualnie mieszkanie na kredyt w ogrodzonym, strzeżonym osiedlu – tak wydają się wyglądać preferencje mieszkaniowe Polaków, które prezentowane są na wystawie Za-mieszkanie 2012. Jak w tym dążeniu do społecznego spełnienia, życiowego statusu, jakim jest coraz pilniej strzeżona własność, mieszczą się mieszkania wynajmowane? Jaki jest społeczny odbiór i status wynajmujących?

Pretekstem do spotkania stały się wystawa i publikacja przygotowane przez Fundację Bęc Zmiana i Narodowe Centrum Kultury, prezentujące zdjęcia mieszkań do wynajęcia zebrane przez Natalię Fiedorczuk oraz teksty teoretyczne autorstwa: Marka Krajewskiego, Rafała Drozdowskiego, Marty Skowrońskiej i Filipa Schmidta.

Prawie 80% mieszkań do wynajęcia to mieszkania w pełni urządzone – szczelnie zastawione zużytymi meblami, opatulone kocami, narzutami, dywanami, zasłonami, udekorowane bibelotami, obrazkami i przeterminowanymi kalendarzami. Czy są one obrazem użytkownika, jaki tworzy sobie wynajmujący, czy też wizerunkiem typowego polskiego mieszkania?

W dyskusji wezmą udział: Natalia Fiedorczuk, Bogna Kietlińska, Przemysław Sadura. Prowadzenie: Bogna Świątkowska

Wynajęcie na OFF Festivalu
3 sierpnia 2013 r., godz. 19.30
Kawiarnia Literacka, OFF Festival
Katowice

Dodaj komentarz