• 2013-08-03

Wieczni chłopcy od października w kinach

11 października polską premierę będzie mieć komedia w reżyserii Anthony’ego Marciano – Wieczni chłopcy. 

Kadr z filmu „Wieczni chłopcy”, reż. Anthony Marciano (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Wieczni chłopcy”, reż. Anthony Marciano (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Thomas (grany przez Maxa Boublila, współautora scenariusza) marzy o komponowaniu piosenek. Plany poślubienia Loli, a tym samym konieczność zarobienia na ślub, dom, przyszłą rodzinę, powodują, że z obiecującego muzyka staje się szarym wyrobnikiem na urzędniczym etacie. Gdy z przyszłą żoną odwiedza jej rodziców: cynicznego Gilberta (Alain Chabat) i jego żonę Suzanne jego świat zostaje wywrócony do góry nogami.

Gilbert wyniszczony przez monotonię trzydziestoletniego małżeństwa postanawia uratować Thomasa od popełnienia życiowego błędu – poślubienia młodszej kopii swojej żony. Chce pokazać chłopakowi, że szczęście tkwi jak najdalej od stabilnego, rodzinnego życia a marzenia to sprawa, o którą koniecznie trzeba walczyć. Kryzys wieku średniego u Gilberta i o dwadzieścia lat młodsza frustracja Thomasa połączone razem zrywają wszelkie tamy poprawności, stosowności i mieszczańskiego obycia. Mężczyźni rzucają się w wir szalonych imprez, nocnego życia, koncertów kończących się nad ranem… albo w Maroku.

Wielkim sukcesem filmu są drugoplanowe role, prawdziwe majstersztyki aktorstwa. Sabrine Kimberlain w roli Suzanne to zapadająca w pamięć sfrustrowana idealistka, poświęcająca się bezsensownym akcjom charytatywnym. Alban Renoir ze swojego bohatera – żołnierza lubiącego starsze kobiety, tworzy perłę burleski. W filmie pojawia się również sam Iggy Pop. Wiecznie młody rockman z gołą klatą jest wszak symbolem buntu i niesubordynacji. Jego piosenka Forever Young to głośno śpiewany hymn tego filmu…

W osobach dwóch głównych aktorów ucieleśniło się w Wiecznych chłopcach wszystko co najlepsze we francuskiej komedii. Boublil to młody komik, wschodząca gwiazda stand-upu, Chabat – weteran francuskiego kina, nagrodzony Cezarem za reżyserię, niezapomniany Bruno z Gustów i guścików, bez którego udziału nie powstaje żadna dobra komedia znad Sekwany.

Wieczni chłopcy
Reżyseria: Anthony Marciano
Scenariusz: Max Boublil, Anthony Marciano, Noé Debre
Obsada: Max Boublil, Alain Chabat, Sandrine Kiberlain, Mélanie Bernier, Alban Lenoir, Elisa Sednaoui
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 11 października 2013 r.

Dodaj komentarz