• 2013-08-03

Warszawa będzie wielokulturową wyspą

Organizatorzy 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur ogłosili program tegorocznej edycji festiwalu, który potrwa od 25 do 29 września i pokaże różnorodność Wysp Świata – zabrzmi muzyka z dziesięciu wysp i czterech kontynentów, a nowym wydarzenie festiwalu będzie dzień poświęcony polskiej i światowej muzyce etnicznej.

Calypso Rose, fot. J.C. Gallard (źródło: mat. prasowe)

Calypso Rose, fot. J.C. Gallard (źródło: mat. prasowe)

W środę, 25 września festiwal otworzy pierwsza międzynarodowa prezentacja krajowej sceny folkowej. W programie Sounds Like Poland: panele i debaty poświęcone scenie world music i pozycji polskich artystów na światowym rynku muzycznym. Rozmawiać będą eksperci z kilkunastu państw, zagrają wschodzący i już uznani polscy muzycy. Projekt współorganizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza.

W czwartek, 26 września koncerty zagranicznych gwiazd zainaugurują Strażacy Tradycji – wystąpi kwartet wokalny Tenores di Bitti Mialinu Pira – znakomici wykonawcy polifonicznego śpiewu Sardynii sprzed 3 tysięcy lat. Tradycje rdzennych mieszkańców Reunionu, wyspy położonej na Oceanie Indyjskim, przybliży Danyel Waro – legendarny wokalista, poeta i buntownik. To on wskrzesił maloya – powolny, oceaniczny blues dawnych niewolników. Waro zaśpiewa w języku kreolskim o polityce i rasizmie, a także o kulturze, która pozwala zachować wolność.

W piątek, 27 września scenę festiwalu opanują Mistrzowie i Szamani. Podczas Koncertu Mistrzów wystąpią instrumentaliści i wokaliści kilku krajów: specjalistki od śpiewu gardłowego z Kanady, maoryscy tancerze haka z Nowej Zelandii, suficki wokalista z Dżerby, flecista z Sycylii i irlandzki bębniarz. Wcześniej poprowadzą tygodniowe warsztaty, a na scenie – tylko raz w tak niezwykłym składzie – będą improwizować i łączyć etniczne brzmienia. Tego samego wieczoru taneczną i funkową wersję maloya zagra ośmioosobowa grupa Lindigo z Reunionu, która doprawia tradycyjne brzmienie Reunionu brazylijską sambą i afrykańskim rytmem.

W sobotę, 28 września, zaśpiewają Królowie Rytmu. Wielka diwa muzyki karaibskiej – Calypso Rose, to 73-latka o niespożytej energii i scenicznej charyzmie. Nagrała już 800 piosenek, wydała 20 płyt, występowała na jednej scenie z Marleyem, Jacksonem i Makebą. Publiczności w Warszawie pokaże żywiołowe calypso. Od lat 70. jest niedoścignioną gwiazdą i światową ambasadorką tego tanecznego gatunku. Po niej wystąpi Moana Maniapoto, jedna z najbardziej wyrazistych wokalistek Nowej Zelandii, która od 10 lat występuje z grupą muzyków i tancerzy jako Moana & The Tribe. Ich utwory to starannie wyważona mieszanka dawnych maoryskich brzmień ze współczesnym soulem, reggae, hip-hopem i muzyką klasyczną.

W niedzielę, 29 września, na finał usłyszymy Głos Czarnych Karaibów. Będzie to wspólny koncert Aurelio Martineza, znakomitego perkusisty, kompozytora i wokalisty z Hondurasu oraz zespołu The Garifuna Collective wywodzącego się z Belize. Wspólnie popularyzują bogatą kulturę Garifunów, czyli Czarnych Karaibów, którzy wywodzą się z Afryki i tworzą dziś społeczność złożoną z 600 tys. osób rozproszonych w kilku krajach.

Koncerty 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędą się w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur – poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn Songlines jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata. Program tworzy Rada Programowa w składzie: Maria Pomianowska – Dyrektor Artystyczna, Maciej Szajkowski, Marta Dobosz. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada. Festiwal powstaje dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m. st. Warszawy.

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur
od 25 do 29 września 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz