• 2013-08-03

Wystartował Transatlantyk

2 sierpnia wystartował Transatlantyk Festival Poznań 2013 – międzynarodowy festiwal filmu i muzyki.

Transatlantyk Festival Poznań (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival Poznań (źródło: materiały prasowe organizatora)

Transatlantyk Festival Poznań 2013 to festiwal idei – otwarty, odważny i glokalny, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu działania. Impreza potrwa od 2 do 9 sierpnia w Poznaniu. Gościem specjalnym Festiwalu jest w tym roku Yoko Ono – artystka i aktywistka na rzecz pokoju. 7 sierpnia na scenie Auli UAM zagra wspólny koncert z liderem nieistniejącej już kultowej formacji Sonic Youth Thurstonem Moorem. Dzień później, podczas Gali Zamknięcia Festiwalu, Yoko Ono odbierze nagrodę Glocal Hero Award, przyznawaną przez Transatlantyk rokrocznie za działania lokalne, które wpływają na globalne zmiany.

Poza koncertami Yoko Ono oraz jubileuszowego koncertu z okazji 35. rocznicy założenia słynnej wytwórni muzycznej Varèse Sarabande, ważnym składnikiem muzycznej części festiwalu będą konkursy dla młodych kompozytorów. Tradycyjnie już Transatlantyk zaprasza młodych kompozytorów z całego świata do wzięcia udziału w dwóch konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Instant Composition Contest oraz Transatlantyk Film Music Competition. W zmaganiach mogą uczestniczyć osoby, które do 31 grudnia br. nie ukończą 35 lat. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości ponad 50 tys. USD, których sponsorami są Fundacja Transatlantyk i Raiffeisen Bank Polska S.A. Dyrektorem artystycznym obu konkursów jest Jan A.P. Kaczmarek.

Jak co roku widzowie Transatlantyku będą mogli obejrzeć filmy nagradzane na najważniejszych filmowych festiwalach świata, m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji oraz Sundance. Nie zabraknie także premier. Festiwalowicze jako pierwsi w Polsce obejrzą m.in. dramat wojenny Twice Born Sergia Castellito z Penelope Cruz w roli głównej, ciepłą komedię Najlepsze najgorsze wakacje Nata Faxona i Jima Rasha z Stevem Carellem i Samem Rockwellem oraz dokument Kena Loacha Spirit of 45 i tegoroczny megahit amerykańskich kin studyjnych, komedię Królowie lata Jordana Vogta-Robertsa. Na filmową część festiwalu składa się ponad 150 tytułów w 21 sekcjach tematycznych.

Transatlantyk Festival Poznań 2013
Od 2 do 9 sierpnia 2013 roku

1 komentarz do artykułu “Wystartował Transatlantyk”

  1. Patryk

    “2 lipca wystartował Transatlantyk Festival Poznań 2013 – międzynarodowy festiwal filmu i muzyki.” Transatlantyk wystartował 2 sierpnia, a nie lipca droga redakcjo.

Dodaj komentarz