• 2013-08-03

Idąc rakiem na żaglowcu w Gdyni

6 sierpnia Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni wystawi Spektakl roku 2012, czyli Idąc Rakiem w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Spektakl na podstawie powieści Günter Grass, opowiadający o największej katastrofie morskiej, wystawiony zostanie w naturalnej scenerii polskiego żaglowca Dar Pomorza. 

„Idąc rakiem", fot. Roman Jocher (źródło: mat. prasowe)

„Idąc rakiem", fot. Roman Jocher (źródło: mat. prasowe)

Około 20 mil morskich od Łeby, ponad 40 metrów pod wodą, na dnie Bałtyku spoczywa wrak dawnego niemieckiego statku pasażerskiego Wilhelm Gustloff. W 1945 roku wypłynął on z portu w Gdyni w rejs ewakuacyjny, z tysiącami ludzi na pokładzie. Został zatopiony przez radzieckie torpedy tuż po wypłynięciu. Uratowało się niewielu. Wśród nich Tulla Pokriefke i jej syn, narodzony tej tragicznej nocy – bohaterowie Idąc rakiem. Katastrofa na każde z nich wpłynęła inaczej. Tulla wciąż pielęgnuje w sobie pamięć o niej, jej syn – przeciwnie – pragnie o wszystkim zapomnieć. Dopiero Konrad, wnuk Tulii, zainfekowany opowieściami babki, podejmuje – na swój sposób – temat bolesnych, wojennych wspomnień. Za pomocą internetu próbuje rozwiązać zagadki przeszłości i wymierzyć dziejową sprawiedliwość.

Idąc rakiem to fascynujący dialog współczesności z przeszłością. Pierwsza domaga się rozliczeń i wyjaśnień. Druga zaś czuwa przyczajona, by ostatecznie ujawnić swe okaleczone i zdeformowane oblicze. Skutki ich spotkania mogą okazać się dramatyczne, bowiem wobec odradzającego się zła, wszyscy jesteśmy tak samo bezradni.

Spektakl Idąc rakiem:

reżyseria: Krzysztof babicki
adaptacja: Paweł Huelle
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
6 sierpnia 2013 roku
Al. Jana Pawła II, Nadbrzeże Pomorskie
Gdynia

Dodaj komentarz