• 2013-08-03

Alice Munro po raz kolejny o kobietach

31 lipca nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazał się kolejny tom opowiadań Alice Munro zatytułowany Miłość dobrej kobiety. Zbiór zawiera 8 opowiadań o kobietach.

Alice Munro „Miłość dobrej kobiety” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Alice Munro „Miłość dobrej kobiety” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Losy kobiet, ich możliwości i ograniczenia we współczesnym świecie są główną osią twórczości tej kanadyjskiej pisarki. Jej bohaterki muszą radzić sobie z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą. Jest tak z wkraczającą w dorosłość mężatką, która szuka swojego miejsca w życiu, jest tak również z młodą kobietą, która przyjeżdża na wakacje do matki, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo ma w sobie zbyt dużo goryczy i żalu.

Miłość kobiet przyjmuje rozmaite formy: uczucia matki do córki, dziecka do dorosłego, żony do męża, przyjaciółki do przyjaciółki – Munro pokazuje je wszystkie z niezwykłą wnikliwością, odsłaniając głębię i zawiłość zwyczajnego życia oraz siłę emocji, które wiążą ze sobą ludzi na nieskończenie różnorodne sposoby. 

Alice Munro – urodzona w 1931 roku pisarka kanadyjska, wymieniana wśród kandydatów do Nagrody Nobla. Uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. trzykrotnie Governor General’s Award, a w 2009 roku wyróżniona Man Booker International Prize za całokształt twórczości. Autorka kilkunastu książek, m.in. Dance of the Happy Shades, Lives of Girls and Women, The Moons of Jupiter, Kocha, lubi, szanuje…, Uciekinierka, Widok z Castle Rock, Zbyt wiele szczęścia. Miłość dobrej kobiety to zbiór opublikowany przez autorkę w 1998 roku.

Alice Munro Miłość dobrej kobiety
Premiera: 31 lipca 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz