• 2013-08-02

Stachuriada w Teatrze Kamienica

17 i 18 sierpnia z okazji siedemdziesiątej szóstej rocznicy urodzin Edwarda Stachury odbędą się dwa koncerty poświęcone twórczości poety w warszawskim Teatrze Kamienica. Stachuriada rozpocznie się monodramem Msza wędrującego, a zakończy występem Lubelskiej Federacji Bardów.

Stachuriada, plakat (źródło: mat. prasowe)

Stachuriada, plakat (źródło: mat. prasowe)

Pierwszego dnia Stachuriady, w klimatycznej Piwnicy Warsza widzowie będą mieli okazję obejrzeć monodram-recital Msza wędrującego w wykonaniu Anny Chodakowskiej, a dzień później na Scenie Oficyna wystąpią przedstawiciele Lubelskiej Federacji Bardów z recitalem Stachura Poematy.

Msza wędrującego w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego oparta jest na tekstach Missa Pagana. Monodram-recital powstał z myślą o Annie Chodakowskiej. Premiera odbyła się ponad 20 lat temu w Teatrze Stara Prochownia, a wznowienie koncertu jest ucztą dla miłośników talentu aktorki i wielbicieli twórczości Edwarda Stachury. W znakomitej interpretacji artystki, którą charakteryzuje rzadko już dziś spotykana wrażliwość na słowo oraz w wyśmienicie skomponowanej muzyce Romana Ziemlańskiego odnaleźć można to, co w twórczości Poety najważniejsze – alegoryczną podróż w głąb ludzkiej duszy.

Stachura Poematy to wyłącznie poematy i pojedyncze zdania z tomu opowiadań Się. Są to fragmenty pochodzące z pierwszego okresu twórczości Edwarda Stachury. Kompozycje muzyczne do dzieł poety stworzyli artyści Lubelskiej Federacji Bardów – każdy z osobna wybierając i redagując fragmenty tekstów, by zrobiło się miejsce dla ciekawej aranżacji. Na scenie wystąpią: Jola Sip, Marek Andrzejewski, Jan Kondrak, Krzysztof Nowak, Piotr Selim. Dominującym wzorcem muzycznym, do którego się odwołali jest rock progresywny, a praca nad albumem trwała osiem lat.

Dyrektor Teatru Kamienica postanowił uczcić pamięć o Edwardzie Stachurze ze względu na osobisty kontakt z poetą, który utrzymywał przy okazji realizacji spektaklu Się w Teatrze na Rozdrożu w 1978 r.

Stachuriada
Msza wędrującego – 17 sierpnia 2013 r., godz. 20.00
Stachura Poematy – 18 sierpnia 2013 r., godz. 18.00
Al. Solidarności 93, Teatr Kamienica
Warszawa

Dodaj komentarz