• 2013-08-02

Projekt Lutosławski-Returned

8 sierpnia w Krakowie zaprezentowany zostanie wyjątkowy projekt Lutosławski-Returned, który przygotowany został przez Joachima Mencla, Szymona Klimę i Adama Kowalewskiego. Różnorodne kompozycje Witolda Lutosławskiego opracowane zostały na przypadający właśnie Rok Lutosławskiego.

Roby Lakatos i Szymon Klima, Filharmonia Krakowska (źródło: mat. prasowe)

Roby Lakatos i Szymon Klima, Filharmonia Krakowska (źródło: mat. prasowe)

Muzyka jest wielowymiarowa – w momencie, gdy zdaje się mówić jedno, jednocześnie przekazuje coś innego – czasem w sprzeczności ze sobą – W. Lutosławski

To zdanie Witolda Lutosławskiego, stało się inspirującym mottem dla Szymona Klimy, Joachima Mencla i Adama Kowalewskiego, którzy przygotowali projekt Lutosławski-Returned, będący prekursorską, klasyczno – jazzową interpretacją dzieł, przygotowaną specjalnie na Rok Lutosławskiego, obchodzony w setną rocznicę urodzin Kompozytora. W czwartkowym koncercie na fortepianie zagra w miejsce Joachima Mencla inny znakomity pianista krakowski Piotr Wyleżoł.

Na program koncertu składają się Preludia taneczne, w oryginale napisane przez Lutosławskiego na klarnet z fortepianem, które dzięki interpretacji muzyków, reprezentujących na co dzień odmienne środowiska twórcze ( muzyka klasyczna, jazz, gospel) zyskują nowe, niepowtarzalne brzmienie i oryginalną interpretację nieklasyczną.

Program koncertu współtworzą także utwory Lutosławskiego, komponowane pod pseudonimem Derwid (piosenki, tańce, liryczne ballady i folk), które również w interpretacji Klima-Wyleżoł-Kowalewski zyskują nowatorskie brzmienie i kojarzą się słuchaczom w zasadzie ze standardami jazzowymi, dość wyraźnie rysując ekspresyjność Lutosławskiego. Do udziału w tej części programu polscy muzycy zaprosili słynnego skrzypka Roby Lakatosa, z którym wykonają popularne w latach 60-tych piosenki napisane przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid, wykonywane m.in. przez Renę Rolską, Mieczysława Fogga i Halinę Kunicką. Roby Lakatos już po raz kolejny odwiedzi Kraków, gdzie ma swoich gorących fanów.

Koncert Lutosławski-Returned:

Wykonawcy:
Szymon Klima – klarnet
Piotr Wyleżoł – fortepian
Adam Kowalewski – kontrabas
Gość specjalny: Roby Lakatos – skrzypce

8 sierpnia 2013 r., godz. 19.30
ul. Św. Warszyńca 12, Stara Zajezdnia
Kraków

Dodaj komentarz