• 2013-08-02

Dyskusja wokół losów poznańskiej Galerii Arsenał

6 sierpnia o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie się dyskusja wokół ogłoszonego 29 lipca przez Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, unieważnienia konkursu na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał i rozpoczęcia procedury zmiany jej formuły prawnej.

Poznań, Stary Rynek – Galeria Arsenał w sąsiedztwie poznańskiego Ratusza oraz budynków Odwachu i Wagi miejskiej; autor: Stanisław Nowak, Poznań, Poland (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

Poznań, Stary Rynek – Galeria Arsenał w sąsiedztwie poznańskiego Ratusza oraz budynków Odwachu i Wagi miejskiej; autor: Stanisław Nowak, Poznań, Poland (źródło: Wikipedia. Wolna Encyklopedia)

W poniedziałek, 29 lipca 2013 roku Prezydent Poznania Ryszard Grobelny ogłosił, że zamierza zlikwidować instytucję samorządową, jaką jest Galeria Miejską Arsenał w Poznaniu. Anulował również ogłoszony w maju konkurs na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał. Miejsce instytucji kultury ma zająć wyłoniona w konkursie, który ma zostać niebawem ogłoszony – organizacja pozarządowa. Zostanie jej powierzone do realizacji zadanie publiczne. Na początku września radni miejscy mają tę decyzję prezydenta poddać głosowaniu. Komunikat w tej sprawie można przeczytać na stronie Urzędu Miasta.

Zespół pracowników Galerii Miejskiej Arsenał zaprasza do dyskusji mieszkańców miasta, uczestników organizowanych przez Arsenał przedsięwzięć, przedstawicieli miasta, środowisk artystycznych oraz mediów. W specjalnym oświadczeniu, pracownicy Galerii Arsenał piszą:

Chcemy skonsultować dalsze działania z mieszkańcami i uczestnikami naszych przedsięwzięć, porozmawiać ze środowiskiem kulturalno-artystycznym Poznania oraz z mediami, zapraszamy także radnych i urzędników, w szczególności – Prezydenta Ryszarda Grobelnego, Wiceprezydenta Dariusza Jaworskiego, Dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa – Roberta Kaźmierczaka.

Zapraszamy na tę dyskusję wszystkich zainteresowanych dalszymi losami Arsenału! Jesteśmy jedyną w mieście publiczną instytucją kultury poświęconą sztuce współczesnej. Jeśli znikniemy, ucierpią na tym nasi odbiorcy, artyści, uczniowie, studenci różnych uczelni, w tym jednego z najlepszych w Polsce – Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Zespół Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu

Stanowisko w sprawie zajął Zarząd Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, publikując list otwarty do Prezydenta Ryszarda Grobelnego i Władz Miasta Poznania w sprawie unieważnienia konkursu na dyrektora/dyrektorkę poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. List w formie petycji można przeczytać pod podanym adresem: http://www.petycje.pl/petycja/9815/list_otwarty_w_sprawie_poznanskiej_galerii_arsenal.html

Dyskusja wokół unieważnienia konkursu na dyrektora/dyrektorkę poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał
6 sierpnia 2013 roku
Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu
Stary Rynek 6

Dodaj komentarz