• 2013-08-02

Clannad znowu zagrają w Polsce

Irlandzki zespół Clannad w styczniu 2014 roku przyjedzie na 4 koncerty, które odbędą się kolejno w Zabrzu, Poznaniu oraz Warszawie. W tym roku przypada 40 rocznica założenia grupy, która w swoim dorobku ma m.in. takie utwory jak Theme From Harry’s Game, In A Lifetime, czy I Will Find You. 

Clannad (źródło: mat. prasowe)

Clannad (źródło: mat. prasowe)

Pierwszy sukces grupie Clannad przyniósł utwór skomponowany do dramatu Gra Harry’ego, pod koniec 1982 roku. Mimo iż cały tekst zaśpiewany został po irlandzku, utwór trafił na szczyty brytyjskich list przebojów. To nie był natychmiastowy sukces, choć zespół miał już kilka lat koncertowania i sześć albumów na swoim koncie.

Theme From Harry’s Game był utworem przełomowym, podbijającym listy przebojów w całej Europie. Został tez wykorzystany w kampanii reklamowej marki Volkswagen. Ich muzyka była wykorzystana w niezwykle popularnej serii telewizyjnej Robin z Sherwood oraz jako ścieżka dźwiękowa do wielu filmów, między innymi Ostatni Mohikanin, czy Czas Patriotów.

W roku 1985 grupa wydała swój najbardziej mistyczny i mesmeryczny album – Macalla. Brzmienie tego albumu można określić jako połączenie mocniejszego i elektronicznego brzmienia, z głosem Maire, który zdaje się błądzić pomiędzy melancholią a skrajną radością. Przyjaźń pomiędzy Clannadem a innym irlandzkim zespołem – U2 – zaowocowała utworem In a Lifetime śpiewanym w duecie z Bono.

W ciągu czterech dekad swojej kariery, zespół Clannad tworzył muzykę splatającą tradycję z nowoczesnością, przeszłość z przyszłością. Dzięki hipnotyzującym wokalom i muzyce zespół sprzedał ponad 15 milionów płyt na całym świecie, zdobywając wiele prestiżowych nagród, wydając przeszło 15 albumów studyjnych.

Koncerty Clannad w Polsce:

28 stycznia 2014 – Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
29 stycznia 2014 – MTP – Sala Ziemi, Poznań
30 stycznia 2014 – Klub Stodoła, Warszawa
31 stycznia 2014 – Klub Stodoła, Warszawa

Dodaj komentarz