Synchronicity: Architektura przemiany

3 sierpnia o godz. 18.00 na Osiedlu domków fińskich w Warszawie odbędzie się wernisaż oraz prezentacja rzeźby autorstwa Marcina Chomickiego i Justyny Wencel.

Marcin Chomicki, Justyna Wencel: Architektura przemiany, wizualizacja, Synchronizacja 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Chomicki, Justyna Wencel: Architektura przemiany, wizualizacja, Synchronizacja 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polityka pamięci manifestuje się realizacjami w przestrzeni publicznej. Działając na zmysły i emocje kształtują nastrój, w którym toczy się życie społeczne . Jednocześnie może się wydawać, że dla wielu użytkowników przestrzeni publicznej miejsca pamięci są niewidzialne: bezwiednie mijają tablice, na których wyryto liczby zabitych i poległych, z obojętnością przyjmują niezrozumiałą obecność głazów, donic, zniczy porozrzucanych w przestrzeni miejskiej i świadomości odbiorców.

Marcin Chomicki i Justyna Wencel zajmują się możliwością transformowania zapomnianych przestrzeni pamięci w aktywne przestrzenie społeczne. W tej sytuacji może się okazać pomocna idea Architektury przemiany zakładająca ewoluowanie zastanych form w mieście w struktury interaktywne, działające na odbiorcę. Przykładem tego typu działania był artystyczny projekt przeprowadzony na szerszą skalę w Parku im. Rydza-Śmigłego w Warszawie Skarpa. Reaktywacja! Władza. Kultura. Wypoczynek (2011).

Rzeźba zrealizowana na Jazdowie jest prototypem, który posłuży do zaprojektowania obiektu dla wyjątkowej przestrzeni parku Sady Żoliborskie. Teren dawnych działek, na których zginęło w czasie Powstania Warszawskiego wielu mieszkańców Żoliborza, posłużył pod budowę osiedla zaprojektowanego przez Halinę Skibniewską. Sąsiadujące z budynkami Sady Żoliborskie ze względu na niespotykany charakter, walory przyrodnicze i funkcje społeczne, wymagają nieinwazyjnych form, które wtopią się w przyrodę i zintegrują z otoczeniem.

Organizator: Fundacja Bęc Zmiana
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu Synchronicity / Synchronizacja 2013. Architektura jako narzędzie programowania zmysłów. 

Architektura przemiany – wernisaż oraz prezentacja rzeźby autorstwa Marcina Chomickiego i Justyny Wencel
3 sierpnia 2013 r., godz. 18.00
Osiedle domków fińskich na skarpie wiślanej przy ulicy Jazdów 5a/4
Warszawa

Dodaj komentarz