• 2013-08-02

Adam Czech socjologicznie o instrumentach muzycznych

2 września nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukaże się książka Adama Czecha Ordynaci i trędowaci. Społeczne role instrumentów muzycznych.

Adam Czech „Ordynaci i trędowaci. Społeczne role instrumentów muzycznych” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Adam Czech „Ordynaci i trędowaci. Społeczne role instrumentów muzycznych” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Czy Johann Strauss lał do skrzypiec piwo? Co mają wspólnego fortepian i maszyna do szycia? Czy banjo jest symbolem tożsamości czarnych niewolników, czy może białych rasistów? Który instrument to wstyd, ciąża i świnia? Dlaczego ojciec zabronił Berliozowi grać na fortepianie, a pozwolił na gitarze? Co łączy mandolinę z walką na noże? Ordynaci i trędowaci to pierwsza w Polsce próba spojrzenia na instrumenty muzyczne z perspektywy socjologicznej. Autor udowadnia, że hierarchia instrumentów odzwierciedla obowiązujące w społeczeństwie podziały ekonomiczne, klasowe i rasowe. Okazuje się przy tym, że owe podziały, jakkolwiek sztuczne i konwencjonalne, są nieusuwalnym elementem naszej kultury.

Adam Czech – urodzony w 1981 roku socjolog kultury. Jest laureatem Nagrody Znanieckiego, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Autor książki Sprzedawcy wiatru. Muzykanci i ich muzyka między wsią a miastem (2008), publicysta m.in. Gazety Wyborczej. Gra na gitarze i mandolinie w zespołach nurtu folk, bluegrass, americana. Pisze także teksty piosenek.

Adam Czech Ordynaci i trędowaci. Społeczne role instrumentów muzycznych
Premiera: 2 września 2013 roku
słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz