• 2013-08-01

Thomas Bernhard o ciemnej osobowości geniusza

W maju nakładem wydawnictwa Czytelnik ukazała się powieść pt. Korekta, której autorem jest austriacki pisarz Thomas Bernhard.

Thomas Bernhard „Korekta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Thomas Bernhard „Korekta” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohaterami wydanej w 1975 roku powieści są trzej dawni koledzy szkolni, pochodzący z Górnej Austrii. Narrator – matematyk z Uniwersytetu Cambridge – przyjeżdża po latach nad rzekę Aurach do preparatora ptaków Hoellera i wprowadza się na poddasze jego domu. Zamierza zebrać i uporządkować tysiące notatek, pozostawionych tam przez ich wspólnego przyjaciela, Roithamera – profesora fizyki w Cambridge. Roithamer, postać wykazująca wiele podobieństw do słynnego filozofa Ludwiga Wittgensteina, przez wiele lat budował dla siostry w geometrycznym centrum tamtejszego lasu osobliwy budynek nazywany Stożkiem, a dowiedziawszy się o jej śmierci, popełnił samobójstwo. Czytelnik towarzyszy w próbie rekonstrukcji rozpadu osobowości geniusza, nieustannie zmuszającego się do korygowania swoich przemyśleń, zanim proces ten przerwie właściwa korekta – śmierć. Jedyną logiczną konkluzją życia jest zanegowanie własnego istnienia. Ten ciemny tekst, jeden z kamieni milowych w ewolucji prozy autora Wymazywania, mimo przytłaczającego tematu, stanowi pasjonującą lekturę. Mistrzostwo języka swą formą i energią afirmuje życie w stopniu wyższym niż w innych wielkich powieściach Thomasa Bernharda.

Thomas Bernhard – urodzony 9 lutego 1931 roku w Heerlen w Holandii, zmarł 12 lutego 1989 roku w Ohlsdorfie w Austrii. Austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Spośród książek Thomasa Bernharda ostatnio nakładem Czytelnika ukazały się: Dawni mistrzowie, Moje nagrody oraz Wycinka.

Thomas Bernhard Korekta
Premiera: maj 2013 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz