• 2013-08-01

Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf) w MCK

Od 4 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf).

Tara (von Neudorf), „In the Name of Christianity”, 130x183cm, 2010 kopia; ze zbiorów Anaid Art Gallery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tara (von Neudorf), „In the Name of Christianity”, 130x183cm, 2010 kopia; ze zbiorów Anaid Art Gallery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy w Polsce Galeria MCK zaprezentuje twórczość rumuńskiego artysty Tary (von Neudorf). Tara najchętniej posługuje się czarnym markerem i czerwoną farbą – jego najbardziej znane prace powstały na starych, komunistycznych mapach i planszach szkolnych, w które wrysował karykaturalną i bezkompromisową prawdę o naszych czasach. W swojej twórczości odwołuje się do niewygodnej historii, komentuje też współczesną politykę – zarówno lokalną, rumuńską, jak i kwestie uniwersalne. Na wystawie znajdzie się ponad 80 prac – mapy, prace na papierze, rzeźby, ale także własne ubrania artysty – wyszywane, zamalowywane, kreowane w całkowicie autorski sposób.

Tara to jeden z najciekawszych i najbardziej cenzurowanych współczesnych artystów rumuńskich. Jego sarkastyczna, nie pozbawiona czarnego humoru sztuka wywołuje emocje zarówno bardzo mocną, ekspresyjną formą, jak i krytyczną treścią. MCK odkrywa Tarę nie tylko dla Polski, ale też dla Europy. Artysta tworzy głównie w Sibiu i w Engelthal, wystawia przede wszystkim w Anaid Gallery w Bukareszcie. Obecność jego sztuki w Krakowie to prawdziwe wydarzenie. Rok 2012 przyniósł mu ważną i prestiżową Strabag Artaward International i wystawę w Wiedniu.

Wystawa odsłania najważniejsze wątki w twórczości artysty, które łączy emocjonalny, skrajnie subiektywny sposób interpretacji trudnych i kontrowersyjnych momentów z historii. Ta swoista historia według artysty obnaża te same, powtarzające się, odwieczne mechanizmy politycznej instrumentalizacji, manipulacji i mitologizacji historii na potrzeby władzy oraz strategii kamuflowania nikczemności i zbrodni w imię wyższych racji – heroizmu, gloryfikacji ofiary, narodu, wiary.

Poprzez pryzmat sześciu wątków tematycznych wystawa prezentuje sylwetkę wyjątkowego artysty tworzącego na peryferiach Europy, odnosi się także do zagadnienia geopolityki sztuki. Sztuka Tary (von Neudorf) naznaczona jest kontekstem miejsca, z którego artysta pochodzi i gdzie tworzy: Transylwanii. Lokalny kontekst jest okazją do artystycznej opowieści o tożsamości, trudnej historii, współistnieniu kultur, niezabliźnionych ranach, pustce wyludnionych dziś miejsc. Słowa–klucze, wokół których koncentruje się jego twórczość, zostały wypisane na jednej z prac słynnej serii Black Rumania: korupcja, bieda, komunizm, głupota, rasizm, strach, kłamstwa, biurokracja, niepełnosprawność, chciwość, rozpacz („RO”, 2005). Komentuje relacje Rumunii i Unii Europejskiej, uczy komunistycznej historii, odkrywa krwawe karty wielkich ideologii. Mapy, święte księgi i symbole religijne, flagi, daty, miejsca kaźni, trumny, czołgi, medialne przekazy, krew… Mocną kreską i wyrazistym kolorem Tara mówi o sprawach ważnych, fundamentalnych.

Tara (von Neudorf) – artysta urodził się w 1974 roku w Luduş (węg. Marosludas, niem. Ludasch), w Siedmiogrodzie. Po studiach na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Sztuki i Dizajnu (Universitatea de Artă şi Design, UAD) w Klużu-Napoce, kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa tej samej uczelni. Od 2005 roku związany jest z Anaid Art Gallery w Bukareszcie, gdzie zorganizowano tak ważne jego wystawy jak Black Rumania (2005), Finis Mundi (2007), Generation Djihad (2009), Raving History (2012). Wystawia również za granicą m.in. w Holandii, w Niemczech, w USA, na Węgrzech.

Kuratorzy wystawy: dr Monika Rydiger, Łukasz Galusek
Koordynator wystawy: Anna Śliwa
Aranżacja wystawy: Paweł Żelichowski

Kartograf złowrogiej historii. Tara (von Neudorf)
Wystawę można oglądać od 4 września do 24 listopada 2013 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz