• 2013-08-01

Stacja Młoda Architektura: Czym zajmują się urbaniści w Polsce?

7 sierpnia o godz. 19.00 w klubokawiarni Warszawa Powiśle odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Stacja Młoda Architektura: Czym zajmują się urbaniści w Polsce?

Stacja Młoda Architektura: Czym zajmują się urbaniści w Polsce? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stacja Młoda Architektura: Czym zajmują się urbaniści w Polsce? (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miesięcznik Architektura-murator zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Stacja Młoda Architektura. Gośćmi najbliższego wieczoru, pt. Czym zajmują się urbaniści w Polsce?, będzie wiceprezeska stowarzyszenia Odblokuj, projektantka w warszawskiej pracowni planowania przestrzennego Magdalena Wrzesień oraz architekt Artur Jerzy Filip, inicjator projektu Droga Kultury, który ma na celu zacieśnienie współpracy między instytucjami leżącymi na szlaku warszawskiej skarpy.

Anonimowość odbiorców i twórców projektów urbanistycznych prowadzi do niewidzialności urbanistyki i braku zainteresowania tą dyscypliną. Odrodzenie planowania przestrzennego w Polsce wymaga między innymi zacieśnienia współpracy architektów z urbanistami – zwracali uwagę uczestnicy organizowanych w tym roku przez Architekturę-murator konfrontacji Młodzi do Łodzi. Goście spotkań, również biorący w nich udział, odniosą się do tego problemu i spróbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób planować przestrzeń, by żyło nam się lepiej i jak angażować mieszkańców w rożnego rodzaju projekty urbanistyczne.

Magdalena Wrzesień – architekt, urbanista, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i l’École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette. Stypendystka fundacji DAAD na TU w Berlinie na Wydziale Planowania Miejskiego i Regionalnego. Wiceprezeska stowarzyszenia Odblokuj, projektantka w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju. Prowadzi zajęcia z urbanistyki w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Artur Jerzy Filip w 2009 roku Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej obronił pracę magisterską dotyczącą skarpy warszawskiej i możliwości jej wyeksponowania w funkcjonalno-przestrzennej strukturze miasta. Od tego czasu angażuje się w działania społeczne mające na celu uświadomienie mieszkańcom znaczenia skarpy takie jak Kwartał Muzyczny czy Droga Kultury. Ten drugi projekt realizuje w ramach stypendiów przyznanych przez urząd m.st. Warszawy (2012, 2013) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011). Równolegle pracuje jako projektant w pracowni urbanistycznej Aleksandra Chylaka oraz prowadzi zajęcia na WA PW.

Stacja Młoda Architektura to cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami organizowany przez miesięcznik Architektura-murator. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, począwszy od środy 26 czerwca, do końca września w klubokawiarni Warszawa Powiśle. Start: godz. 19.00.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele najmłodszego pokolenia polskich architektów, zarówno czynni projektanci, jak i nauczyciele akademiccy, urzędnicy publiczni i społecznicy. Do udziału w spotkaniach organizatorzy zaprosili uczestników trzecich ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013, które odbyły się w maju tego roku.

Konfrontacje te, organizowane przez miesięcznik Architektura-murator raz na pięć lat, pozwalają spojrzeć na polską architekturę w szerszym kontekście i prześledzić procesy, które powodują, że dyscyplina ta nieustannie się zmienia. Dla młodych projektantów, stojących u progu drogi zawodowej, łódzkie spotkania to także wyjątkowa okazja, by podczas burzliwych dyskusji wyznaczyć sobie nowe cele do realizacji i zwrócić uwagę na najbardziej palące problemy architektury oraz kondycję środowiska architektonicznego w Polsce.

Teraz swoimi przemyśleniami architekci ci podzielą się z mieszkańcami Warszawy.

Stacja Młoda Architektura: Czym zajmują się urbaniści w Polsce?
7 sierpnia 2013 r., godz. 19.00
Klubokawiarnia Warszawa Powiśle
Warszawa

Dodaj komentarz