• 2013-08-01

Amerykańska prapremiera Pokłosia

30 lipca podczas 33. Festiwalu Filmowego w San Francisco odbyła się amerykańska prapremiera Pokłosia według scenariusza i w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

„Pokłosie”, reż. Władysław Pasikowski – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Pokłosie”, reż. Władysław Pasikowski – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Był to pierwszy pokaz Pokłosia na kontynencie amerykańskim, obecnie trwają rozmowy o dystrybucji kinowej filmu w Stanach Zjednoczonych, planowanej na drugą połowę 2013 roku.

Festiwal w San Francisco, podczas którego odbyła się amerykańska prapremiera Pokłosia, to dynamiczny międzynarodowy festiwal z różnorodną widownią charakterystyczną dla tego miasta, słynącego ze swojego kosmopolityzmu i uniwersytetów. Festiwal odbywa się już po raz 33., w tym roku w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia, w historycznym Castro Theatre.

Przed pierwszym uroczystym pokazem Pokłosia Dariusz Jabłoński, producent filmu, przeczytał skierowany do widzów list Władysława Pasikowskiego:

Pokłosie powstało w Polsce, choć przy pomocy naszych przyjaciół z Holandii, Rosji i Słowacji. Polska przed II wojną światową była domem wielu milionów Żydów, końca wojny dożyło kilkadziesiąt tysięcy. Ten film zrobiliśmy z tęsknoty za naszymi żydowskimi sąsiadami. Kierowało też nami poczucie winy. Film próbuje o nim opowiedzieć.

W ostatnim czasie Pokłosie Władysława Pasikowskiego otrzymało aż dwie prestiżowe nagrody: nagrodę Prezesa Yad Vashem, Avnera Shaleva, na festiwalu w Jerozolimie oraz Orła Jana Karskiego za odwagę mówienia NIE antysemityzmowi. Po raz pierwszy w historii Orłów Karskiego film został odznaczony tą prestiżową nagrodą, którą w przeszłości otrzymali m.in. Karol Modzelewski, Lech Wałęsa, Oriana Fallaci, Elie Wiesel, ale także Tygodnik Powszechny i Instytut Hoovera oraz waszyngtońskie Muzeum Holocaustu.

Pokłosie, określany mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej, został również nagrodzony nagrodą dziennikarzy na Gdynia Film Festival, otrzymał siedem nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film). Polska Akademia Filmowa nagrodziła film dwoma Orłami: za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego. Film otrzymał również nagrodę Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie. W kinach film obejrzało ponad 320 000 widzów.

Pokłosie wyprodukowała firma Apple Film Production w koprodukcji z Topkapi Films, Metrafilms, Attack Film, Trigon Production, Telewizją Polską oraz CANAL+ Cyfrow. Film był współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Eurimages, Holenderski Fundusz Filmowy, Rosyjski Fundusz Filmowy oraz Słowacki Fundusz Audiowizualny.

33. Festiwal Filmowy w San Francisco
25 lipca – 1 sierpnia 2013 r.
San Francisco

Dodaj komentarz