• 2013-08-01

III Międzynarodowy Smooth Jazz Festival Jazz w Pałacach

2 sierpnia w Opolu rusza III Międzynarodowy Smooth Jazz Festival Jazz w Pałacach 2013.

Konstantin Kostov (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konstantin Kostov (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieszkający w Monachium znakomici jazzmani o polskich i bułgarskich korzeniach – Saksofonista Leszek Żądło, wokalistka Agnieszka Hekiert oraz pianista Konstantin Kostov, a także warszawscy jazzmani Cezary Konrad (perkusja) i Paweł Pańta (bass) występując pod wspólną nazwą Con Fusion otworzą w piątek III Międzynarodowy Smooth Jazz Festival Jazz w Pałacach – najnowsze dziecko Tadeusza Pabisiaka, gitarzysty, dziennikarza muzycznego i organizatora imprez artystycznych, który tworzy festiwale muzyczne od wczesnych lat 80-tych. Wcześniej były to: opolski Jazz nad Odrą, Rock nad Odrą i Jazz Rock Meeting, a obecny smooth-jazzowy festiwal poświęcony jest łagodnej (smooth), odmianie jazzu z elementami muzyki pop i funky, a także muzyce z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej, orientalnej, etnicznej i folkowej.

Pierwszy Festiwal Jazz w Pałacu odbył się w 2011 roku z udziałem muzyków z sześciu krajów od razu okazując się dużym sukcesem artystycznym, organizacyjnym i promocyjnym, czego potwierdzeniem były nie tylko komplety rozentuzjazmowanej publiczności, pochlebne recenzje, ale i przyznanie przez 7-osobowe jury najwyższej Pierwszej Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego w promującym międzynarodowe inicjatywy konkursie Partnerstwo bez Granic (w kategorii Organizacje Pozarządowe), którą Tadeusz Pabisiak jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Mosznej odebrał z rąk Marszałka Józefa Sebesty.

Tegoroczny, trzeci festiwal ma wiele nowości. Odbywać się będzie już nie tylko w Pałacu w Mosznej, ale i w stolicy Opolszczyzny (stąd zmiana w nazwie na Jazz w Pałacach) , to jest w położonym w centrum Opola przy ul. Sempołowskiej 2 miejskim obiekcie o architekturze pałacowej, w którym ma swoją siedzibę Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego. Na potrzebę festiwalu Tadeusz Pabisiak określił więc ten obiekt jako Pałac Jański, ale z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nazwa ta przylgnie do tego pięknego architektonicznie obiektu również po festiwalu Jazz w Pałacach. Tym bardziej, że tuż obok za murem, na którym widnieją odciski muzycznych sław w tzw. Opolskiej Alei Gwiazd mieści się Dworek Artystyczny Tadeusza Pabisiaka, gdzie po koncertach w Jańskim odbywać się będą nocne jam-sessions i inne imprezy towarzyszące festiwalowi (wystawy, spotkania, prezentacje filmów muzycznych itp.) Inicjator projektu zapowiada, że także po zakończeniu trwającego miesiąc festiwalu oba zabytkowe obiekty usytuowane w historycznym zaułku Opola tętnić będą muzycznym życiem.

III Międzynarodowy Smooth Jazz Festival Jazz w Pałacach (źródło: materiały prasowe organizatora)

III Międzynarodowy Smooth Jazz Festival Jazz w Pałacach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Inaugurację III Międzynarodowego Smooth Jazz Festiwalu Jazz w Pałacach w 2 sierpnia złożą się: Koncert międzynarodowego kwintetu jazzowego o nazwie Con Fusion (Pałac Jański w Opolu – godz. 19.00) oraz Międzynarodowe Jam-Sesion z udziałem m.in. członków tego zespołu (Dworek Artystyczny T.P. – godz. 21.30). Prezes Opolskiego Towarzystwa Jazzowego serdecznie zaprasza wszystkich opolskich jazzmanów do wspólnej improwizacji, czyli wzięcia udziału w Jam-session.

III Międzynarodowy Smooth Jazz Festival Jazz w Pałacach
2-31 sierpnia 2013 r.
Moszna – Opole

Dodaj komentarz