• 2013-08-01

Marita de Sterck zbieraczką ludowych opowieści

31 lipca Wydawnictwo W.A.B. opublikowało zbiór baśni inicjacyjnych pt. Zakwitające dziewczęta. Opowieści ludowe o miłości i odwadze. Opowieści z całego świata zebrała i spisała Marita de Sterck.

Marita de Sterck „Zakwitające dziewczęta. Opowieści ludowe o miłości i odwadze” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Marita de Sterck „Zakwitające dziewczęta. Opowieści ludowe o miłości i odwadze” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jak opowiadać nastolatkom o odwiecznych problemach związanych z dorastaniem? Czym różni się miłość od seksu? Dlaczego seks jest taki pociągający? Jak nie skończyć w łóżku z potworem? Jakie zagrożenia czyhają na dziewczynki i młode kobiety? Czy duma, krnąbrność i egzaltacja popłacają w dorosłym życiu? Odpowiedzi na te pytania Marita de Sterck – belgijska pisarka i antropolożka – postanowiła poszukać u źródeł, czyli w dawnych opowieściach pochodzących z różnych zakątków świata. De Sterck połączyła swój pisarski talent z antropologiczną pasją i stworzyła zbiór legend i baśni Afryki, Ameryki, Azji, Europy i Oceanii.

Jej książka w ciekawy sposób mówi o kształtowaniu się osobowości, a także sztuce adaptowania się do życia w społeczeństwie. Zebrane opowieści uczą empatii i poszanowania dla odmienności, w niecodzienny sposób pokazują, jak dostosować się do otaczającego świata i żyć w zgodzie z innymi, a jednocześnie zachować odwagę, samodzielność, wewnętrzną przekorę i nie zatracić indywidualności. Zakwitające dziewczęta  unaoczniają także to, że stopniowe wchodzenie w dorosłość nie musi pogłębiać konfliktu pokoleń, lecz może łączyć ze sobą generacje i pomagać w przekraczaniu różnic między dziećmi, rodzicami i dziadkami.

Marita de Sterck to urodzona w 1955 roku w Antwerpii flamandzka pisarka. Studiowała komunikację społeczną, germanistykę i antropologię, obecnie pracuje jako wykładowca literatury, literatury młodzieżowej i antropologii w Gandawie. Jako pisarka i autorka ponad 40 książek wierzy w moc klasycznej sztuki narracji, stąd jej zainteresowanie dawnymi baśniami, które kolekcjonuje. Często są one inspiracją dla pisanych przez nią powieści młodzieżowych, takich jak Wild vlees (2000), Kwaad bloed (2006) czy De hondeneters (2009), które zdobyły zarówno uznanie wśród czytelników, jak i liczne nagrody literackie.

Marita de Sterck Zakwitające dziewczęta. Opowieści ludowe o miłości i odwadze
Premiera: 31 lipca 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz