• 2013-08-01

Jan Krasnowolski – emigrant o emigrantach

28 czerwca Wydawnictwo Ha!art opublikowało zbiór opowiadań Jana Krasnowolskiego pt. Afrykańska elektronika.

Jan Krasnowolski „Afrykańska elektronika” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jan Krasnowolski „Afrykańska elektronika” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Afrykańska elektronika to cztery dłuższe opowiadania, które w niebanalny sposób pokazują życie i pracę współczesnych polskich emigrantów. Realizm miesza się tu z okultyzmem i magią Voodoo, a życie zwykłych ludzi z wielką historią (choć inaczej, niż do tego przywykliśmy). Krasnowolski w swoich opowieściach miesza gatunki i perspektywy – ukazuje życie współczesnej working class, a jednocześnie pisze thriller, czasem nawet horror. Wspólnym tematem opowiadań jest także interferencja pomiędzy życiem normalnym a tym, co nierzeczywiste, oraz skutki tego oddziaływania.

Prozę Krasnowolskiego można potraktować jako swoistą wariację na temat realizmu magicznego, do którego bocznymi drzwiami wkrada się polityczność. Autor, na co dzień pracujący w fabrykach na Wyspach Brytyjskich, dokonuje niezwykłej fuzji – przeplata realizm i wyobraźnię. Punktem wyjścia jest tu los współczesnej klasy robotniczej – źle opłacanych, pracujących w pocie czoła zwykłych ludzi, którzy uciekli na Wyspy w poszukiwaniu lepszego życia. Jednakże świat jego opowiadań nieustannie nawiedzają siły nadprzyrodzone – zjawiska i postacie zaczerpnięte ze współczesnych urban legends. To pomieszanie porządków i perspektyw sprawia, że proza Krasnowolskiego wymyka się jednoznacznym interpretacjom.

Jan Krasnowolski – urodzony w 1972 roku prozaik, autor minimalistycznych opowiadań opublikowanych w zbiorach 9 łatwych kawałków i Klatka. Po skończeniu Liceum Plastycznego pracował w wielu różnych zawodach. Od urodzenia związany z Krakowem, jednak w 2006 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie osiadł w Bournemouth. Tu również próbował swoich sił w kilku zawodach, dużo czasu spędził na wózkach widłowych. Obecnie prowadzi firmę budowlaną. Doświadczenie emigracyjne zawarł w tomie opowiadań Afrykańska elektronika. Opowiadania Krasnowolskiego określa się mianem lad lit, czyli popularnej literatury przeznaczonej głównie dla męskiego odbiorcy.

Jan Krasnowolski Afrykańska elektronika
Premiera: 28 czerwca 2013 roku
Wydawnictwo Ha!art

Dodaj komentarz