• 2013-08-01

Między The Beatles a Johnem Cage’m – Głośno!/Loud! w Katowicach

Od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Głośno!/Loud!.

Nam June Paik, „Majorca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nam June Paik, „Majorca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy 27 czerwca 1967 roku The Beatles wykonali transmitowaną na cały świat przez satelitę piosenkę  All You Need Is Love, rozpoczęła się globalizacja. Proces, w którym muzyka i obraz miały swój ogromny udział. Wystawa Głośno!/Loud! jest przeglądem sztuki wideo od lat 60. XX wieku do dzisiaj. Wszystkie filmy łączą muzyczne i dźwiękowe poszukiwania ich twórców. Czasowym punktem wyjścia jest koniec lat 60., kiedy to pojawienie się ruchów awangardowych w muzyce zbiegło się z intensywnym rozwojem techniki rejestracji i przekazywania obrazu. Artyści wizualni szybko zainteresowali się nowymi możliwościami, jakie daje kamera wideo – narzędzia ułatwiającego nie tylko rejestrację, ale również ingerencję w obraz i jeszcze ściślejszego sprzężenia go z muzyką.

Dodatkowe możliwości przed twórcami wideo otworzyło upowszechnienie się transmisji satelitarnych, pozwalające tworzyć widowiska łączące nie tylko różne dziedziny sztuki, ale także kontynenty. W końcu rewolucja internetowa sprawiła, że wideo stało się najbardziej demokratycznym, bo najłatwiejszym do rozpowszechnienia, środkiem wyrazu.

Nam June Paik, „Merce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nam June Paik, „Merce” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wszystkich tych etapach twórcy sztuki wideo zagłębiali się w fenomen muzyki i dźwięku, lub sięgali po muzykę jako dodatkowe narzędzie ekspresji. W 21 filmach prezentowanych od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA muzyka jest więc przejawem buntu, narzędziem globalnego oddziaływania, rozliczenia z przeszłością albo obszarem artystycznych poszukiwań.

Wystawę budują prace najważniejszych przedstawicieli sztuki wideo XX wieku: Nam June Paika, Bruce’a Naumana czy Alexandra Klugego oraz, (wśród polskich artystów) Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Swoje miejsce mają także twórcy swoimi zainteresowaniami wykraczający poza sferę sztuk wizualnych, tacy jak piosenkarka i kompozytorka Laurie Anderson czy kompozytor John Cage. Klamrą spinającą wystawę będziejest jedna z ostatnich prac chińskiego artysty Ai Weiwei’a, Ai Weiwei does Gangnam Style będącą z jednej strony ironiczną aluzją do internetowej popkultury, a z drugiej – deklaracją artystycznej wolności twórcy, który stał się obiektem ataków władz chińskich.

Wystawę przygotowała Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
Filmy pokazywane dzięki uprzejmości Video Data Bank oraz Electronic Arts Intermix (EAI),New York.

Głośno!/Loud!
Wernisaż: 23 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Dodaj komentarz