• 2013-08-01

Archi-box – nowe wydawnictwa Muzeum Architektury

Ukazały się dwa nowe wydawnictwa Muzeum Architektury we Wrocławiu – książki Archi-box 1. Opowieści o architekturze: Rogóżka oraz Archi-box 2. Eco-Machines.

Archi-box – okładki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Archi-box – okładki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Publikacje towarzyszące wystawom realizowanym w ramach Archi-boxu, czyli stałego cyklu prezentacji najnowszej architektury w przestrzeni Muzeum Architektury we Wrocławiu, można już zakupić w muzealnej księgarni (ul. Bernardyńska 5, Wrocław) oraz on-line na stronie www.ma.wroc.pl. W każdym z wydawnictw znalazło się swoiste podsumowanie spotkania z zaproszonymi do Archi-boxu gośćmi: z Maciejem Siudą i Jednorazowym Laboratorium Architektury w Opowieściach o architekturze: Rogóżka oraz z włoską pracownią AION w Eco-Machines.

Każdą z publikacji otwiera rozmowa kuratora cyklu Michała Dudy z zaproszonymi architektami, a ich główną część stanowi fotograficzny zapis procesu kształtowania kolejnych odsłon Archi-boxu. Wydawnictwom towarzyszy oryginalny Notes dla własnych rysunków, koncepcji, pomysłów, notatek. Autorem projektu graficznego książek jest Marian Misiak.

Archi-box 1. Opowieści o architekturze: Rogóżka
Koncepcja katalogu: Michał Duda.
Maciej Siuda oraz Jednorazowe Laboratorium Architektury w składzie: Katarzyna Dąbkowska, Adrian Wyparło, Łukasz Jagoda, Mateusz Sum, Tomasz Bojęć i Marta Zatoka

Publikacja skrupulatnie archiwizuje miesiąc prac nad projektem nowej Rogóżki, niewielkiej wsi położonej w masywie Śnieżnika, u podnóża Czarnej Góry: od pojawienia się pomysłu, postawienia pierwszej kreski, poprzez ciąg zdarzeń i sytuacji, które wpływają na jego kształt, do przyjęcia ostatecznej koncepcji. Stawia pytanie, na ile projekt żyje własnym życiem i jest efektem splotu talentu, relacji, kompromisów czy różnych interesów, a na ile powstaje w wyniku świadomych decyzji architekta. Dzięki zamieszczonym fotografiom oraz rozmowie z autorem projektu, Maciejem Siudą, czytelnik ma szansę prześledzić cały proces projektowania nowej wsi Rogóżka na podstawie 30 dni zespołowej pracy nad konceptem.

Archi-box 2. Eco-Machines
Koncepcja: Michał Duda
Pracownia AION: Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano

Publikacja prezentuje siedem projektów opracowanych przez studio AION. Dotyczą one obiektów o różnej skali i formie – od niewielkiego pawilonu Kopuła Dome zrealizowanego jako projekt studyjny na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania, przez domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, jak Jaszczurki czy Peryskop, po rozbudowane, eksperymentalne systemy konstrukcyjne i infrastrukturalne, jak Sztuczne korytarze biotyczne. Łączy je nie forma, ale logika formowania. Dlatego – aby umożliwić prześledzenie rozwoju poszczególnych koncepcji – oprócz finalnych wersji projektów pokazujemy także diagramy, schematy i szkice obrazujące przebieg metaarchitektonicznych poszukiwań.

Ważną częścią drugiej odsłony Archi-boxu były również warsztaty poprowadzone przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano, podczas których wspólnie ze studentami i wolontariuszami budowaliśmy Papierowego Smoka. Konstrukcja – złożona z ponad tysiąca tekturowych elementów i przypominająca układankę origami – łączy dwa pozornie sprzeczne elementy: high-tech i low-tech. Zaprojektowana przy użyciu zaawansowanych metod cyfrowych struktura została wykonana ręcznie, przy użyciu najprostszych metod i materiałów, dając w rezultacie niezwykle piękną syntezę abstrakcyjnej domeny matematyki i materialnego świata rzemiosła. W niniejszej publikacji znalazły się również schematy i rysunki objaśniające metodę budowania Papierowego Smoka.

Archi-box 1. Opowieści o architekturze: Rogóżka oraz Archi-box 2. Eco-Machines
Wydawnictwo: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dodaj komentarz