• 2013-07-31

Suchy Pion Wojciecha Bąkowskiego w Gdańsku

Najlepszy film eksperymentalny festiwalu Nowe Horyzonty – Suchy Pion Wojciecha Bąkowskiego, będzie do 18 sierpnia prezentowany w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2.

Wojciech Bąkowski, „Suchy Pion”, 2013, dzięki uprzejmości Galerii Stereo

Wojciech Bąkowski, „Suchy Pion”, 2013, dzięki uprzejmości Galerii Stereo

Film Suchy pion łączy w sobie różne dyscypliny: sztuki wizualne, literaturę i muzykę. Synteza ta jest cechą charakterystyczną twórczości Wojciecha Bąkowskiego, zdobywcy Paszportu Polityki i jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów ostatnich lat. W utworze tym widok abstrakcyjnych kształtów uzupełnia komentarz złożony z wierszy samego Bąkowskiego, które zainspirowały autora do realizacji filmu.

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Suchy Pion został uznany za najlepszy film eksperymentalny w Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe.

Wojciech Bąkowski (ur. 1979), mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył ASP w Poznaniu w 2005 roku w pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego. Jest autorem filmów animowanych i wideo, obiektów i instalacji audio, audioperformance, słuchowisk radiowych, muzyk, poeta. Wojciech Bąkowski to także laureat nagrody Deutsche Bank i Zachęty Narodowej Galerii Sztuki Spojrzenia w 2009 roku; Paszport Polityki 2010 oraz stypendium Młoda Polska 2011. Redaktor naczelny magazynu PÓŁMROK. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą.

Film pokazywany jest w ramach wystawy z nietrwałych materiałów, na której swoje prace prezentują również: Tamar Guimarães, Eva Kotátková, Katarzyna Krakowiak.

z nietrwałych materiałów | Wojciech Bąkowski, Tamar Guimarães, Eva Kotátková, Katarzyna Krakowiak
18 czerwca – 18 sierpnia 2013 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13/15
Gdańsk

Dodaj komentarz