• 2013-07-31

Sopot Jazz Festival 2013

Od 2 do 5 października potrwa Sopot Jazz Festival. Będzie on kontynuacją pierwszego polskiego festiwalu jazzowego, który miał miejsce w 1956 roku.

Ingrid Jansen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ingrid Jansen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dyrektor artystyczny Adam Pierończyk – jeden z najważniejszych i najbardziej kreatywnych polskich saksofonistów, podobnie jak w poprzednich latach zaproponował program wielokulturowy:

Zależy nam, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Staramy się również inicjować kooperacje ciekawych polskich i zagranicznych muzyków. Wyjątkowo w tym roku udało się stworzyć aż kilka niepowtarzalnych zespołów na specjalne zamówienie festiwalu.

2 października koncertem w Operze Leśnej (Sala PFK) festiwal otworzy kwintet pochodzącego z Armenii młodego, żywiołowego pianisty Tigrana Hamasyana.

3 października w legendarnym Spatife wystąpi awangardowy trębacz z Austrii Franz Hautzinger, a później nowojorski gitarzysta o haitańskich korzeniach Jean-Paul Bourelly z projektem Citizen X.

Kolejne dwa dni to koncerty w położonej na plaży, Zatoce Sztuki. 4 października wystąpią: trio brazylijskiego gitarzysty Nelsona Verasa, Michał Tokaj trio z kanadyjską trębaczką Ingrid Jensen, oraz polsko-amerykański kwartet Piotr Wojtasik / Andy Middleton / Adam Kowalewski / John Betsch.

Na zakończenie 5 października zagrają: legendarny perkusjonista hinduski Trilok Gurtu, kwartet wybitnego amerykańskiego saksofonisty Gary Thomasa oraz trio pianisty młodej generacji Pawła Tomaszewskiego do którego dołączy nowojorski saksofonista o gwadelupskich korzeniach Jacques Schwarz-Bart.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Sopot oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.

Sopot Jazz Festival
2-5 października 2013 r.
Sopot

Dodaj komentarz