• 2013-07-31

Najlepsze najgorsze wakacje

27 września premierę będzie mieć film Najlepsze najgorsze wakacje – komedia nagrodzonych Oscarem scenarzystów Spadkobierców oraz producentów Juno i Małej Miss.

Kadr z filmu „Najlepsze najgorsze wakacje” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Najlepsze najgorsze wakacje” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Nieśmiały nastolatek Duncan jedzie na pierwsze rodzinne wakacje z Trentem – nowym partnerem swojej mamy. Zapowiada się najgorsze lato w jego życiu. Nie dość, że Duncan sam o sobie nie myśli zbyt dobrze, to jeszcze Trent wyraźnie daje mu do zrozumienia, że jest totalnym zerem. Z dna rozpaczy wyciąga go nowopoznany przyjaciel Owen, któremu czasem brak rozsądku, ale na pewno nie brak optymizmu. Owen uczyni z Duncana króla aquaparku i sprawi, że będą to jego najlepsze wakacje.

Inspiracją do filmu Najlepsze najgorsze wakacje były nasze wspomnienia z dzieciństwa. Obaj dorastaliśmy na wschodnim wybrzeżu (Massachusetts i Karolina Północna). Ocean był kilka przecznic od naszego domu, jednak całe lato spędzaliśmy w parkach wodnych. Zapachy chloru i moczu były zbyt pociągające, żeby odpuścić sobie tę przyjemność. Nasze wypady były nie tylko formą korzystania z niezależności, jaką otrzymywaliśmy latem – to była również ucieczka. Dorośli oczekiwali od nas, żebyśmy zniknęli. To były ich wakacje, podczas których chcieli imprezować i zachowywać się jak dzieci. Nie mieliśmy wyboru – naszym drugim domem stawały się aquaparki, gdzie jedyny nadzór sprawowały inne nastolatki.

Emocjonalnym punktem wyjścia do stworzenia filmu była prawdziwa chwila w życiu Jima, gdy w drodze na jedne z takich wyjątkowych wakacji, jego ojczym powiedział mu, że ocenia go jako człowieka na 3 w skali od 1 do 10. Jim miał wtedy czternaście lat. Ten moment stał się sceną otwierającą nasz film. Tak rozpoczyna się opowieść o nieporadności nastolatków w rodzinach patchworkowych. Jest to temat, na który żaden z nas nie pozostaje obojętny.

– Nat Faxon i Jim Rash

Najlepsze najgorsze wakacje
Scenariusz i reżyseria: Nat Faxon i Jim Rash
Zdjęcia: John Bailey
Obsada: Steve Carell, Toni Collette, Allison Janney, Sam Rockwell, Maya Rudolph, AnnaSophia Robb, Liam James, Amanda Peet, Nat Faxon, Jim Rash
Dystrybucja: Best Film
W kinach od 27 września 2013 r.

Dodaj komentarz