• 2013-07-31

Major Architekci, nowa odsłona Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu

Pracownia Major Architekci przedstawia nową odsłonę projektu przebudowy rejonu ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej we Wrocławiu.

Projekt przebudowy Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu, Major Architekci (źródło: materiały prasowe)

Projekt przebudowy Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu, Major Architekci (źródło: materiały prasowe)

W październiku 2012 roku pracownia Major Architekci wygrała konkurs na przebudowę rejonu ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej. Jego realizację planuje się na 2016 rok, kiedy to Wrocław ma być Europejską Stolicą Kultury.

Projekt zakłada m.in. zmianę funkcji obecnego przejścia podziemnego. Do 2014 roku ma tam być galeria sztuki. Szerokie zejście do niej ma być zawężone. Ruch pieszy natomiast będzie poprowadzony górą.

Integralną i najważniejszą częścią projektu są dwie wysokie wiaty przystankowe, które poprzez swoją formę i objętość zawężają optycznie rozpiętość trasy WZ, odtwarzają historyczny przekrój urbanistyczny oraz podkreślają oś ulicy Świdnickiej.

Elewacja wiat zostanie wykonana z prętów z włókna szklanego. Jest to pomysł na materiał, który charakteryzuje się prostotą montażu, łatwością użytkowania, elegancją, trwałością a jednocześnie niską ceną. Efekt jaki chcieli osiągnąć projektanci to lekkość i pewnego rodzaju eteryczność kubatur, które uzupełnią tkankę miejską dając nową jakość przestrzeni miejskiej w centrum Wrocławia. Projektowany plac przed nową siedzibą ESK, ma integrować mieszkańców oraz wprowadzić ożywienie kulturalne tego miejsca. Dodatkową atrakcją mogą być proste efekty iluminacji wiat przystankowych np w okresie trwania ESK lub innych imprez kulturalnych Wrocławia.

Major Architekci to wrocławska pracownia, kierowana od 2000 roku przez założyciela Marcina Majora, z powodzeniem konkuruje na rynku architektonicznym. Wygrane konkursy pozwalają im realizować obiekty poprawiające jakość przestrzeni publicznych polskich miast (I miejsce w konkursie Piękny Wrocław , I miejsce w konkursie na Muzeum Miedzi w Legnicy, I miejsce w konkursie na basen i salę sportową we Wrocławiu, a ostatnio I miejsce w konkursie na przebudowę Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu). Nie rezygnują też z tematów mniejszych, nie gwarantujących rozgłosu, ale spełniających ambicje architektoniczne. Kreatywne podejście do projektowania owocuje niestandardowymi projektami domów jednorodzinnych i willi podmiejskich.

Projekt zagospodarowania terenu w rejonie skrzyżowania ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej we Wrocławiu
Projekt: Major Architekci

Dodaj komentarz