• 2013-07-31

Agnieszka Kopińska o fortepianie Lutosławskiego

W lipcu nakładem wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się książka Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego.  Autorka, Agnieszka Kopińska, kieruje książkę do miłośników muzyki klasycznej oraz muzykologów.

Agnieszka Kopińska „Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego”

Agnieszka Kopińska „Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego”

Publikacja jest adresowana do grona muzyków oraz osób pozostających pod urokiem sztuki Witolda Lutosławskiego, ale także do wszystkich czytelników zafascynowanych tematem percepcji muzycznej i możliwościami praktycznego wykorzystania jej mechanizmów w kreowaniu muzyki. Punktem wyjścia rozważań jest przedstawienie oddziaływania określonych środków kompozytorskich na odczucia słuchacza, dlatego podjęta tu tematyka może stanowić inspirujący materiał także dla twórców nowej muzyki.

Agnieszka Kopińska, pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W roku 2011 na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka (tematyka pracy doktorskiej dotyczyła interpretacji wybranych dzieł W. Lutosławskiego).

Trzykrotna stypendystka Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1992, 1993, 1996). Prowadzi działalność koncertową solistyczną oraz kameralną w Polsce i za granicą (USA, Francja, Niemcy, Czechy, Ukraina). Od 1996 tworzy duet fortepianowy z mężem – Piotrem. Wielokrotnie brała udział w koncertach oraz nagraniach NOSPR w Katowicach, grając m.in. pod dyrekcją K. Pendereckiego i H.M. Góreckiego. Dokonała nagrania płytowego kompletu dzieł W. Lutosławskiego na fortepian solo (wraz z Sonatą z 1934 r.) oraz wszystkich kompozycji na fortepian w składzie kameralnym, a także – z solistką E. Biegas – 20 kolęd oraz cyklu pieśni Chantefleurs et chantefables W. Lutosławskiego (oprac. na sopran i fortepian E. Knapika). Szczególnym obszarem jej zainteresowań artystycznych i badawczych jest wykonawstwo muzyki dwudziestowiecznej i współczesnej oraz tematyka percepcji muzycznej w aspekcie teoretycznym i praktycznym.

Agnieszka Kopińska
Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego
Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
premiera: lipiec 2013 roku

1 komentarz do artykułu “Agnieszka Kopińska o fortepianie Lutosławskiego”

  1. Emilia

    ‘o fortpenianie?’ :)

Dodaj komentarz