• 2013-07-31

Jelenia Góra zaprasza na Festiwal Teatrów Ulicznych

Od 3 do 4 sierpnia Teatr im. Cypriana Kamila Norwida zaprasza do Jeleniej Góry na 31. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

31. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – plakat (źródło: materiały prasowe)

31. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych – plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Teatrów Ulicznych – pierwsza tego typu impreza w Polsce – od ponad trzydziestu lat jest atrakcją wakacyjnego weekendu dla mieszkańców i turystów odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1983 roku i od tamtego czasu gościł dziesiątki znaczących zespołów z Polski i zagranicy. Na festiwalu rozpoczynało swą profesjonalną karierę wiele polskich teatrów offowych, które uczyły się rzemiosła od grup o światowej sławie: duńskiego Odin Teatret, francuskich Compagne Jo Bithume, Plasticiens Volants i Collectif Organum czy legendarnego Living Theatre ze Stanów Zjednoczonych. Występowały tu także polskie zespoły o znacznym dorobku artystycznym: Teatr Snów z Gdańska, poznański Teatr 8 Dnia, Akademia Ruchu, Teatr KTO i inne.

Przez te wszystkie lata festiwal niejednokrotnie zmieniał formułę, jednak od początku stanowi stały element jeleniogórskiego pejzażu kulturowego. I choć zespoły zagraniczne nie przyjeżdżają do Jeleniej Góry – jak kiedyś – by popatrzeć na nieznane bliżej społeczeństwo zza żelaznej kurtyny, wracają chętnie, zwłaszcza że poznały to miejsce jako niezwykle przyjazne sztuce i artystom ulicznym.

W tej edycji Festiwalu wystąpią: Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Teatr Formy z Wrocławia, Teatr Mariana Bednarka, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Zielonogórski Teatr Rozrywki Trójkąt, Bash Street Theatre Company z Wielkiej Brytani, Theatre InZhest z Białorusi oraz Teatr Woskresinnia z Ukrainy.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Od 3 do 4 sierpnia 2013 roku
Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze

Dodaj komentarz