• 2013-07-30

Pawilony w przestrzeni publicznej

31 lipca o godz. 18.00 w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Pawilony w przestrzeni publicznej oraz spotkanie z autorką Letniego Pawilonu – Basią Niemiec.

Sou Fujimoto, Pawilon Serpentine Gallery 2013, fot. archiwum Fundacji Salony (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sou Fujimoto, Pawilon Serpentine Gallery 2013, fot. archiwum Fundacji Salony (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze przykłady pawilonów w przestrzeni publicznej. Uczestnicy spotkania porozmawiają o ich funkcjach i wspólnie zastanowią się nad możliwością funkcjonowania stałego pawilonu w przestrzeni Parku Tysiąclecia.

Pawilony wywodzą się z formy namiotu i altany a znane były już w starożytności, pojawiając się często w ogrodach już w XVI wieku. Szczyt ich popularności przypadł na XIX wiek, kiedy to pawilony ogrodowe pełnily różne funkcje, od rekreacyjno – uzdrowiskowych, przez szpitalne, a skończywszy na wystawienniczych i handlowych. Renesans pawilonów trwa po dziś dzień, szczególną rolę odgrywając w kształtowaniu przestrzeni publicznej. Słowo pawilon pochodzi od francuskiego pavillon, którego łaciński źródłosłów papilio znaczy motyl. Skojarzenie tego typu architektury z lekkością i efemerycznością jest jak najbardziej trafne. Pawilony ogrodowe często powstają jako konstrukcje tymczasowe, służące w czasie letnich miesięcy jako miejsce wypoczynku i rekreacji, tworząc harmonijną kompozycję z krajobrazem i najbliższym otoczeniem, łącząc funkcjonalność z estetyką. […]

Fragment tekstu Nory Markiewicz do Magazynu Park Tysiąclecia Nr 1 (6)/ 2013, Lato w mieście

Organizatorzy: Fundacja Salony i BWA Zielona Góra

Pawilony w przestrzeni publicznej – wystawa i spotkanie z autorką Letniego Pawilonu – Basią Niemiec
W dyskusji wezmą udział Marta Gendera i Nora Markiewicz
31 lipca 2013 r., godz. 18.00
Letni Pawilon w Parku Tysiąclecia
Zielona Góra

Dodaj komentarz