• 2013-07-30

Trwa festiwal Konteksty 2013

28 lipca w Sokołowsku rozpoczął się III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty 2013. 

Jerzy Bereś, Ognisko sztuki, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Bereś, Ognisko sztuki, 1976 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Drugiego dnia Festiwalu odbyło się otwarcie wystawy Jerzego Beresia Pomnik artysty. Tytuł wystawy pochodzi od jednej z manifestacji Jerzego Beresia. 25 sierpnia minie od tego wydarzenia 35 lat. Jerzego Beresia z nami już nie ma. Pozostała jego twórczość i jej wielowymiarowe przesłanie. Jest to pomnik zbudowanym przez samego artystę. Artysta zawsze buduje sobie pomnik sam. Nie jest to zresztą jakąś wyjątkową przypadłością artystów i może dotyczyć również każdego z nas.

Wystawa w palmiarni sanatorium Biały orzeł w Sokołowsku obejmuje prace z lat 1968-2013. Każda dekada jest reprezentowana przez wybrane prace. Nie jest to jednak wybór odpowiadający jakieś szczególnej kuratorskiej koncepcji. Ma on charakter przypadkowy w tym sensie, że równie dobrze mogłoby zostać pokazanych kilka lub kilkanaście innych zestawów prac. Zdaje się to wskazywać na wielką spójność formalną i treściową twórczości Jerzego Beresia, mimo że, jak każda twórczość, podlegała ona ewolucji i można w niej wyróżnić pewne etapy. Wśród wybranych prac znajduje się obiekt będący dokumentem rzeczowym z akcji Pomnik artysty. Znajduje się także ostatnia praca Jerzego Beresia, pochodzący z 2012 roku Ołtarz spokoju. Jest to praca nigdzie wcześniej nie pokazywana. Została znaleziona w pracowni już po śmierci artysty.

WRO 2013 Pioneering Values On Tour to przekrojowy wybór prac i dokumentacji z programu Biennale WRO, zestawiony przez dyrektora artystycznego, Piotra Krajewskiego.

WRO 2013, to pod wieloma względami największa z dotychczasowych edycji biennale ukazującego sztukę mediów jako integralną część sztuki współczesnej. Wydarzenia i wystawy połączone w 2013 roku hasłem Pioneering Values przygotowywano w kontekście 50-lecia sztuki elektronicznej. Obraz wpływu na kształt współczesności praktyk artystycznych mających swój rodowód w eksperymentach sztuki elektronicznej lat 60. został uzupełniony o przykłady najnowszych, zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat projektów artystycznych wykorzystujących współczesne narzędzia komunikacji.

Tematyczne zestawy WRO Pioneering Values On Tour gromadzą dzięki temu obok charakterystycznych i znaczących realizacji wybitnych pionierów sztuki mediów, wyjątkowe dzieła z poszczególnych programów kuratorskich, a także najnowsze i najciekawsze realizacje wybrane ze zgłoszeń na tegoroczne Biennale – od post video-artowych, wyrafinowanych ekranowych kompozycji wizualnych i form eksperymentalnych, przez rejestracje multimedialnych performansów i interaktywnych instalacji, po projekty związane z nowymi kulturowymi i społecznościowymi formami komunikacji.

Dokumentacja wydarzeń i wystaw, opatrzona podczas projekcji komentarzem, prezentuje specjalnie zaaranżowane przestrzenie Biennale oddając atmosferę wielkiego spotkania twórców, innowatorów, myślicieli, ukazuje aktualne kierunki w sztuce mediów, postawy i intuicje obecne dziś w praktyce artystycznej, zwraca uwagę na różnorodność społecznych odniesień i cywilizacyjnych zagadnień definiowanych przez współczesną sztukę.

Program:

  1. Julia Kurek – Barbie’s American Dream, 2012 PL, 2:53
  2. Marcelo Zammenhoff + Maria Apoleika – Ukraiński Nawigator / Ukrainian Navigator, 2012, PL, 17:30
  3. Agata Kus – Matka / Mother, 2012, PL, 9:03
  4. Provmyza – Galina Myznikova + Sergey Provorov – Eternity, 2012, RU, 36:15 (wybór: 10 min.)
  5. Jerzy Dobrzański – Polish and cleaners, PL, 2012, 2:53
  6. Justyna Misiuk – RGB LookBook, 2013, PL, 5:00
  7. Łukasz Prus-Niewiadomski – Taniec Bezwarunkowy / Dance of Reflexes, 2012, PL, 2:18
  8. Mihai Grecu + Thibault Gleize – Glucose, 2012, RO/FR, 7:1

Prowadzenie: Bartosz Korzeniowski

Konteksty 2013 – III Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej 
28 lipca – 1 sierpnia 2013 r.
Sokołowsko

Dodaj komentarz