• 2013-07-30

Miasto movie latem i analogowo w sierpniu

Lubelskie Warsztaty Kultury zapraszają wszystkich amatorów dobrego kina na filmowe wakacje wraz z projektem filmowym Miasto movie. 

„Przed wschodem słońca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przed wschodem słońca” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W lipcu i sierpniu seanse odbywają się w plenerze. W środy spotkania odbywają się na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, gdzie na wygodnych leżakach i z przepiękną panoramą Lublina w tle widzowie odwiedzają kolejne miasta, kraje i gatunki filmowe. O godz. 20.30 organizatorzy zapraszają dzieci na wyjątkowe wieczorynki, a widzów nieco starszych na godz. 21.00.

W niedziele natomiast (i wyjątkowo w jeden czwartek), na podwórku przy Restauracji IncognitO i Teatrze Osterwy, można cofnąć się w czasie i ruszyć w filmową podróż z kasetami VHS, odbywającą się pod szyldem Miasto movie analogowo.

Od czerwca do sierpnia Warsztaty Kultury zapraszają na letnią odsłonę cyklu pokazów filmowych Miasto movie. Przez trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak również po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentowane będą w środy i zgodnie z ideą kina letniego będą to bardzo różnorodne propozycje. Podczas podróży filmowej widzowie zobaczą wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na ekranie pojawią się miasta współczesne, obok nich miasta przyszłości, jak również te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Organizatorzy pokażą obrazy oparte na faktach, ale też te całkowicie, fantastycznie zmyślone. Uczestnicy zgłębią specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzyą się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmieją się na komediach i przestraszą na horrorach. Poznają historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto Movieprzyniesie bez wątpienia wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń, ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Organizatorzy cyklu będą zatem starać się uchwycić oba oblicza X muzy.

Program na sierpień:

  • 7 sierpnia, godz. 21.00 – Przed wschodem słońca, reż. Richard Linklater, czas 100’, 1995 r.
  • 14 sierpnia, godz. 21.00 – Mordercze lato, reż. Spike Lee, czas 142’, 1999 r.
  • 21 sierpnia, godz. 21.00 – Płytki grób, reż. Danny Boyle, czas 93’, 1994 r.
  • 28 sierpnia, godz. 21.00 – Krawiec z Panamy, reż. John Boorman, czas 109’, 2001 r.

W lipcu i sierpniu pokazy odbywać się będą w plenerze, na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1.

Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Partner: Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie

Miasto movie dzieciom – godz. 20.30 – przed seansami dla widzów dorosłych odbywać się będą specjalne pokazy dla najmłodszych.

Miasto movie analogowo. Kino jako jedna z nielicznych form kultury bardzo wyraźnie łączy w sobie dwa, wydawałoby się sprzeczne bieguny – obejmuje bowiem zarówno sztukę wysoką o wybitnych walorach artystycznych, jak również doskonałą rozrywkę, dającą spontaniczną radość wynikającą z obcowania z różnymi gatunkami filmowymi. Miasto movie latem, obok swojego głównego nurtu filmowego, proponuje także specjalny cykl rozrywkowy – Miasto movie analogowo. Organizatorzy zamierzają cofnąć się w czasie i odbyć sentymentalną podróż do krainy lat 80-tych zeszłego stulecia, czyli do złotej epoki kaset video. Sam nośnik, czyli kaseta VHS, został wynaleziony w 1976 roku przez firmę JVC i praktycznie z marszu podbił rynek filmowy, triumfalnie wprowadzając kino do naszych domów. Magnetowid stał się ulubioną rozrywką wielu ludzi na całym świecie, zaczęły się pojawiać pierwsze wypożyczalnie kaset oraz cała lawina tytułów, z różnych względów niedostępnych w normalnej dystrybucji kinowej. Dziś w całkowicie cyfrowym świece, gdzie standardem stał się blue ray czy pokazy 3D, a technologia zmienia się w zasadzie z dnia na dzień, organizatorzy chcą przywrócić na moment tamtą magię i zabawę jaką niosły ze sobą poczciwe VHSy. Raz jeszcze, dziś już często z przymrużeniem oka, śledzić przygody Rambo czy Conana, przestraszyć się Freddy’ego Krugera i Terminatora, pośmiać razem z Akademią Policyjną czy Blues Brothers. Będzie to doskonała okazja aby przypomnieć sobie zapomniane tytuły z naszego dzieciństwa oraz ponownie usłyszeć głos ulubionego lektora.

Program na sierpień:

  • 4 sierpnia, godz. 20.30 – Miasto movie analogowo – miejskie legendy: Wielka draka w chińskiej dzielnicy, reż. John Carpenter, czas 99’, 1986 r. oraz Candyman, reż. Bernard Rose, czas 99’, 1992 r.
  • 8 sierpnia, godz. 21.00 – Miasto movie analogowo – krwiożercze klauny – pokaz specjalny w ramach Carnavalu Sztukmistrzów: To, reż. Tommy Lee Wallace, czas 168’, 1990 r. oraz Mordercze klowny z kosmosu, reż. Stephen Chiodo, czas 88’, 1988 r.
  • 18 sierpnia, godz. 20.30 – Miasto movie analogowo – w krainie baśni: Willow, reż. Ron Howard, czas 126’, 1988 r. oraz Conan niszczyciel, reż. Richard Fleischer, czas 103’, 1984 r.
  • 25 sierpnia, godz. 20.30 – Miasto movie analogowo – w oparach absurdu: Na przedmieściach, reż. Joe Dante, czas 101’, 1989 r. oraz Kosmiczne jaja, reż. Mel Brookes, czas 96’, 1987 r.

Miasto movie latem
Sierpień 2013 r., zawsze w środę, godz. 21.00
Plac przed Teatrem im. H. Ch. Andersena, ul. Dominikańska 1

Miasto movie analogowo
4, 8, 18, 25 sierpnia 2013 r., godz. 21.00
Podwórko przy Restauracji IncognitO i Teatrze Osterwy
Lublin

Dodaj komentarz