• 2013-07-30

Martyna Ścibior w imieniu kobiet

Od 2 sierpnia w Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę prac Martyny Ścibior pt. Boxing Helena.

Martyna Ścibior, „Polish nails”, lakier do paznokci i długopis na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Ścibior, „Polish nails”, lakier do paznokci i długopis na płótnie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Boxing Helena w Galerii Sztuki w Legnicy prezentuje najnowsze prace Martyny Ścibior. Twórczość artystki wpisuje się w nurt sztuki feministycznej. Tytuł wystawy nawiązuje do filmowego debiutu Jennifer Chambers Lynch z 1993 r. o kobiecie więzionej przez znanego chirurga, który chce zawładnąć jej ciałem i życiem. Obrazy Martyny Ścibior przywodzą na myśl wzorzyste tkaniny, a sam proces twórczy – żmudne i monotonne pokrywanie płótna rastrem rysowanym przy użyciu akrylu i długopisu – odwołuje się do cierpliwego dziergania na drutach, czyli czynności dawniej przypisywanej damom z dobrego domu. Nie oznacza to poddania się stereotypowi kobiety skupionej na robótkach typowo damskich.

Dzisiejszy świat wymaga od kobiet walki o przetrwanie na rynku pracy. Zacierają się przyjaźnie i wspólnota pomiędzy kobietami zaangażowanymi w zdobywanie sukcesu. Wspólna praca przy dzierganiu makatek i rozmowy były tym, co dawniej łączyło kobiety w małych społecznościach. Odwołując się do technik ludowych artystka próbuje przypomnieć o spotkaniach, na których, podczas wspólnej pracy nawiązywały się przyjaźnie.

W katalogu do wystawy Anda Rottenberg pisze:

Korzenie twórczości młodej warszawskiej artystki tkwią właśnie tam, w zanikającym wiejskim obyczaju wieczornych posiadów przy robótce. Ta wiedza wprowadza korektę w postrzeganie jej obrazów; przestajemy je kojarzyć z Australią, a zaczynamy w nich widzieć barwne szydełkowe narzuty, czy może splecione z resztek wełny wielofunkcyjne chusty, przydatne jako zimowe okrycie i jako ozdoba stołu, i tym duktem dochodzimy do obszaru genderowych, tautologicznych gestów, uprawianych przez polskie artystki poprzedniego pokolenia: do szydełkowych robótek, obierania kartofli, zakładania przydomowych ogródków Julity Wójcik; do kuchennych zajęć i heroicznego macierzyństwa Elżbiety Jabłońskiej;do włóczkowych supłów i zszywanych na maszynie, jedwabnych rzeźb Zuzanny Janin. (…)

Artystka posiada głęboką świadomość sytuacji współczesnej kobiety, jej codziennego wchodzenia w przypisywane role społeczne, poświęcenia, rezygnacji z pragnień. Chce by współczesna kobieta wyzwoliła się ze społecznych uwarunkowań, była świadoma dokonywanych wyborów, potrafiła bez obaw sterować własnym życiem. (…)

Martyna Ścibior – urodzona w 1985 roku. Wychowała się w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie. Dyplom Etapy w Pracowni Przestrzeni Malarskiej prof. Leona Tarasewicza i dr Pawła Susida w 2012, aneks Psssy w Pracowni Działań Przestrzennych prof Mirosława Bałki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wydział Sztuki Mediów. Jest laureatką Grand Prix 22. OPMM Promocje 2012 organizowanego przez legnicką Galerię.

Martyna Ścibior, Boxing Helena
Wernisaż: 2 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
Galeria Sztuki w Legnicy
Pl. Katedralny 1
Legnica

Dodaj komentarz