• 2013-07-30

James Newton Howard i Michał Lorenc na Festiwalu Muzyki Filmowej

28 września w hali ocynowni ArcelorMittal Poland w Krakowie, podczas Gali Festiwalu Muzyki Filmowej, wystąpią James Newton Howard i Michał Lorenc.

James Newton Howard, fot. archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

James Newton Howard, fot. archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

James Newton Howard – najbardziej rozchwytywany w Hollywood kompozytor, autor ponad 100 ścieżek dźwiękowych, ośmiokrotnie nominowany do Oscara m.in. za muzykę do filmów Michael Clayton, Osada, Ścigany, czy Książę przypływów – oraz Michał Lorenc – jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych kompozytorów, twórca muzyki do takich filmowych przebojów jak Glina, Złoto dezerterów, 300 mil do nieba, czy Bandyta – to kolejni potwierdzeni goście Wielkiej Gali Muzyki Filmowej. Na gali będzie można usłyszeć m.in. suity z filmów Szósty Zmysł i Osada oraz specjalnie zaaranżowaną na duży skład orkiestrowy Kołysankę z filmu Psy.

James Newton Howard to jeden z najbardziej wszechstronnych i szanowanych kompozytorów pracujących obecnie w branży filmowej. Otrzymał dotychczas nominacji do Oscara, w tym sześć za najlepszą muzykę do filmów Opór, Michael Clayton, Osada, Ścigany, Książę przypływów oraz Mój chłopak się żeni i dwa za najlepszą oryginalną piosenkę filmową (filmy Junior oraz Szczęśliwy dzień). Wraz z Hansem Zimmerem został nagrodzony w 2009 roku nagrodą Grammy za muzykę do filmu Mroczny Rycerz. Był także nominowany do tej prestiżowej nagrody za muzykę do filmów Krwawy diament, Dinozaur i Znaki oraz za piosenkę do filmu Szczęśliwy dzień. Oprócz tego zdobył nagrodę Emmy za motyw muzyczny do serialu Gideon’s Crossing w reżyserii Andre Braughera oraz dwie nominacje do tej nagrody za motywy muzyczne do seriali Ostry Dyżur (Warner Bros) oraz Men (Ving Rhames). Był także czterokrotnie nominowany do Złotych Globów za niesamowitą muzykę orkiestrową do nowej wersji King Konga w reżyserii Petera Jacksona, piosenki do filmów Junior oraz Szczęśliwy dzień oraz prowokacyjną muzykę symfoniczną do filmu Opór.

Michał Lorenc, fot. archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Lorenc, fot. archiwum artysty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Lorenc – to jeden z najwybitniejszych i zarazem najbardziej popularnych kompozytorów muzyki filmowej w Polsce, porównywany przez amerykański branżowy tygodnik Variety do wybitnego amerykańskiego kompozytora Aarona Coplanda. Stworzył muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrywał z najlepszymi polskimi orkiestrami: Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Warszawską Operą Kameralną. Od lat często współpracuje z muzykami z zespołu DesOrient – polskimi specjalistami od muzyki etnicznej. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Ostatnie duże projekty fabularne Michała Lorenca to film Cztery noce z Anną Jerzego Skolimowskiego (2008), czeski O rodzicach i dzieciach Vladimira Michalka (2008), Mniejsze zło Janusza Morgensterna (2009), słowacki Pokój w duszy (2009) oraz Kołysanka Juliusza Machulskiego (2010), Różyczka Jana Kidawy-Błońskiego (2010) i Śluby panieńskie Filipa Bajona (2010). Za muzykę do Różyczki Michał Lorenc otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii Album roku – oryginalna ścieżka dźwiękowa.

James Newston Howard i Michał Lorenc
Gala Festiwalu Muzyki Filmowej odbędzie się 28 września 2013 roku o godzinie 20.00
Hali ocynowni ArcelorMittal Poland
Kraków

 

Dodaj komentarz