• 2013-07-29

Śląska Rzecz 2012 – wystawa pokonkursowa

Od 2 sierpnia w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać najlepsze produkty i projekty graficzne wyłonione w ramach konkursu Śląska Rzecz 2012.

Dziecięcy wózek uniwersalny Lubo, proj. Baby Design Group, fot. Dominik Gajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziecięcy wózek uniwersalny Lubo, proj. Baby Design Group, fot. Dominik Gajda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co mają wspólnego podest pożarniczy, krzesło Bumerango oraz etykiety A to dobre!? Te oraz wiele innych najlepszych produktów i projektów graficznych wyłonionych w ramach konkursu organizowanego przez Zamek Cieszyn już od 2 sierpnia do 1 września będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim na wystawie Śląska Rzecz 2012.

Coroczna, ósma już edycja konkursu Śląska Rzecz organizowanego przez Zamek Cieszyn przy wsparciu Design Silesia, to kolejny rozdział historii dobrego projektowania w regionie promującego śląskich projektantów i firmy – tych, którzy w swoim rozwoju stawiają na design. W ramach współpracy z Zamkiem Cieszyn Muzeum Śląskie kolejny raz prezentuje pokonkursową wystawę, która obejmuje zwycięzców i wyróżnione produkty, projekty graficzne oraz usługi. Nie są to jedynie ciekawe pomysły – wszystkie zostały wdrożone do produkcji na terenie województwa śląskiego w 2012 roku. Ich projektanci oraz producenci udowadniają, że dobry design oznacza lepszą jakość przestrzeni publicznej, produktów i usług, z których korzystamy każdego dnia.

Wśród zaprezentowanych obiektów zobaczymy m.in.: serię publikacji prawniczych Przepisy 2012, Aplikacja radcowska, która przełamuje schematy myślowe w dziedzinie wydawnictw prawniczych, proponując atrakcyjną szatę graficzną i przejrzystość tekstów. Z kolei projekt modernizacji Parku Matejki w Jaworznie, zatytułowany Mój jest ten kawałek parku…, dostosowany jest do potrzeb dzieci, angażując je i stwarzając możliwość rozwoju w przyszłości. Natomiast wspomniane wyżej krzesło Bumerango, charakteryzujące się elegancką linią, nawiązuje formą do bumeranga oraz do mebli Thoneta, łącząc tym samym tradycję z nowoczesnością. Wśród innych nagrodzonych bądź nominowanych produktów i projektów znajdziemy m.in. meble ogrodowe, wózki dziecięce, kombinezony, kurtki i plecaki oraz liczne publikacje w ciekawej szacie graficznej – czyli wszystko to, czego używamy na co dzień. Ekspozycja jest szansą, aby docenić te firmy i organizacje, które dzięki współpracy z projektantami tworzą nową jakość śląskich wyrobów. I w ten sposób budują wizerunek Śląska jako regionu nastawionego na innowacyjność. Wystawa uczy, jak powinniśmy patrzeć na design i postrzegać jego wartość w biznesie. Konkurs organizowany jest w ramach projektu Design Silesia, który wspiera rozwój sektora kreatywnego.

Opieka merytoryczna w Muzeum Śląskim: Henryka Olszewska-Jarema
Opieka merytoryczna w Zamku Cieszyn: Agnieszka Woszczyńska, Lubomira Trojan

Śląska Rzecz 2012  
2 sierpnia – 1 września 2013 r.
Muzeum Śląskie
Katowice

Dodaj komentarz