• 2013-07-29

Wioska historyczna w Łodzi

3 sierpnia, po raz piąty na rynku Manufaktury w Łodzi, odbędzie się Łódzka Wioska Historyczna.

Stowarzyszenie Strzecha (źródło: materiały prasowe)

Stowarzyszenie Strzecha (źródło: materiały prasowe)

Jest to propozycja dla poszukiwaczy ciekawych form rodzinnego wypoczynku, bo dzięki pokazom średniowiecznych walk, turniejom, możliwości przyjrzenia się pracy dawnych rzemieślników, przymierzenia dawnych strojów i biżuterii każdy może przeżyć powrót do przeszłości. Spragnieni wiedzy mogą wziąć udział w pogadankach, a ci, którzy wolą działanie, w przedstawieniach interaktywnych.

W czasie V Łódzkiej Wioski Historycznej w pierwszy weekend sierpnia będzie można przekonać się także, że „nie święci garnki lepią”, młot kowalski jest bardzo ciężki, a kwas chlebowy znakomicie gasi pragnienie w upały. A to za sprawą kramów dawnych rzemieślników, którzy i w sobotę (w godz. 10.00-21.00) i w niedzielę (10.00-18.00) przypominać będą ginące zawody i sprzedawać swoje wyroby. Swój udział zapowiedzieli między innymi warzelnik piwa średniowiecznego spod Biskupina, garncarz średniowieczny z Chełmna, ale pojawi się też kat ze swoimi narzędziami pracy –nikomu nic nie grozi, każdy za to będzie mógł zrobić sobie na pamiątkę zdjęcie w dybach.

Jednak to co, najbardziej skupia uwagę publiczności w czasie festiwali historycznych, to popisy grup rekonstrukcyjnych. W inscenizacjach łącznie weźmie udział aż 100 rekonstruktorów. Wśród nich będą członkowie jednej ze słynniejszych w Polsce i za granicą – grupy Walhalla z okolic Poznania oraz Nordelag – drużyna Słowian i Wikingów. Dzięki ich obecności na rynku Manufaktury przez dwa dni w jednym miejscu spotkają się Starożytność i Średniowiecze, walki i rzemiosła, zabawa i sztuka.

Ci, ze zwiedzających, którzy zdecydują się nie tylko przyglądać turniejowym zmaganiom wojów i rycerzy, mogą liczyć na nagrody w sprawnościowych konkursach. Z kolei zabawy dla najmłodszych przygotowane są tak, żeby młodzi uczyli się współpracy i planowania – jak w przypadku nart Wotana, wyścigu zespołów, w którym wygrana zależy od synchronizacji ruchu kilku zawodników.

W tegorocznej edycji ŁWH nie zabraknie lokalnych wątków. W czasie sobotniej historycznej biesiady pojawi się duch Króla Polskiego – Władysława Jagiełły na koniu, który obwieści nadanie praw miejskich miastu Łodzi, bo ŁWH zorganizowana jest w kilka dni po urodzinach miasta.

Organizatorem Łódzkiej Wioski historycznej jest stowarzyszenie Neo. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2007 roku w Arturówku, a zrealizowana została jako część obchodów rocznicy nadania praw miejskich. Cztery edycje wydarzenia odbyły się w Arturówku, gdzie gromadziły miłośników historii i rekonstrukcji historycznej z całego kraju i wielotysięczną publiczność. Ten barwny festiwal rekonstrukcji historycznej przyciąga rzesze zagorzałych fanów historii, ale i tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z odkrywaniem tajemnic naszych przodków, którzy żyli w starożytności i średniowieczu.

Stowarzyszenie Neo
Wioska Historyczna
od 3 do 4 sierpnia 2013 roku
Łódź

Dodaj komentarz