• 2013-07-29

Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

Od 23 czerwca trwają Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, w ramach których będzie można zobaczyć interesujące parady.

330 rocznica Wiktorii Wiedeńskiej (źródło:materiały prasowe)

330 rocznica Wiktorii Wiedeńskiej (źródło:materiały prasowe)

Podlaska Chorągiew Husarska zainicjowała społeczne Ogólnopolskie Obchody 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, które zainaugurowane zostały 23 VI w Białymstoku. W czasie III już Dnia Tradycji Rzeczypospolitej, mieszkańcy Podlasia zobaczyli pokazy pieszej Chorągwi Komputowej Stefana Czarnieckiego, a nade wszystko – Podlaskiej oraz Gniewskiej Husarii. Wydarzenie zostało szeroko zrelacjonowane w lokalnych mediach.

Kolejnym przystankiem na husarskim szlaku, był Pułtusk. 27 lipca było można podziwiać Wojska Rzeczypospolitej, które jako reprezentacja Mazowsza ruszyły symbolicznie na Wiedeń. Odbyły się też rozmaite pokazy w Zamku – Domu Polonii, w tym I Turniej Husarski o nagrodę pierścienia Sobieskiego. Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku zwieńczony został pochodem, który przeszedł z pochodniami ulicami miasta.

Organizatorami jest Wspólnota Polska i Fundacja Obowiązek Polski. Szczegóły imprezy są przedstawione na stronie www.wieden330.pl

Kulminacja nastąpi 24 sierpnia w Krakowie, poprzez uroczyste wyjście z Wawelu poprzez Rynek Główny Rajdu Konnego Szlakiem Króla Jana III Sobieskiego, z Krakowa do Wiednia. Organizatorzy przemierzą ponad pół tysiąca kilometrów konno, w zbrojach oraz strojach historycznych, by 7 września uczestniczyć w uroczystej paradzie wojsk w Wiedniu a 8 września stanąć w dumnej warcie na wiedeńskim Kahlenbergu, wzgórzu będącym świadkiem jednej z najświetniejszych szarży kawaleryjskich w dziejach świata, w wykonaniu polskich chorągwi husarskich.

Podlaska Chorągiew Husarska, Wspólnota Polska i Fundacja Obowiązek Polski
Ogólnopolskie Obchody Wiktorii Wiedeńskiej
23 czerwca-8 września 2013 roku
Białystok, Pułtusk, Kraków, Wiedeń

Dodaj komentarz