• 2013-07-29

Jakub Ciężki mrocznie w Galerii Bielskiej

Od 7 września w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej będzie można oglądać wystawę prac Jakuba Ciężkiego pt. blackout.

Jakub Ciężki, zwiastun wystawy „blackout”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Ciężki, zwiastun wystawy „blackout”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa najnowszych prac Jakuba Ciężkiego pt. blackout ukazuje ewolucję warsztatu twórczego artysty – znanego z realistycznych a jednocześnie abstrakcyjnych w swojej strukturze obrazów – który obecnie w swoim malarstwie skupia się na płótnach w kolorze czarnym. Tytułowy termin blackout (zaciemnienie, zamroczenie) oznacza w tym przypadku odejście od barw chromatycznych w stronę czerni, która staje się wielowątkowym nośnikiem znaczeń. Obrazy zostały wykonane w technice mieszanej, wykorzystującej fizyczne właściwości farb – ich strukturę, matowość, świecenie, połysk itp. Rozwinięciem prac malarskich są obrazy ceramiczne, wykorzystujące szkliwo o wysokim połysku, stanowiące formę pośrednią między obiektami a obrazami malarskimi. Obrazy i ceramiki są ze sobą ściśle powiązane znaczeniowo.

Sztuka Jakuba Ciężkiego jest niezwykle powściągliwa, poddana rygorowi konstrukcji i kompozycji, a równocześnie bardzo atrakcyjna wizualnie. Budzą podziw konsekwentne operowanie formą geometryczną i jednocześnie wielkie możliwości mimetyczne.

Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA

Jakub Ciężki, urodzony w 1979 roku w Lublinie, jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. (2003). Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku został laureatem Grand Prix 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011 – nagrody Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego – za pracę Rusztowanie I. Tradycją jest, że organizator biennale – Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej, zaprasza laureata do zorganizowania wystawy indywidulanej. Wystawa ta ukazuje najnowsze realizacje artysty powstałe w projekcie, na który w 2013 roku otrzymał stypendium Młoda Polska 2013 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jakub Ciężki, blackout
Wernisaż: 6 września 2013 roku, godz. 19.30
Wystawa potrwa do 6 października 2013 roku
Galeria Bielska BWA
ul. 3 Maja 11
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz