• 2013-07-29

Artyści bez granic – Papier bez limitu

Od 2 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu będzie można oglądać wystawę pt. Artyści bez granic / Papier bez limitu. Kuratorem ekspozycji jest Pirjo Heino.

Mirka Johansson, „Moje ukochane kruki”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mirka Johansson, „Moje ukochane kruki”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą projektu Artyści bez granic / Papier bez limitu jest prezentacja twórczości artystów z różnych stron świata, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, pochodzenia, przekonań politycznych czy religii. Jedynym kryterium jest wartość i oryginalność sztuki którą tworzą, a także prawda i siła przesłania. Chcielibyśmy, aby wystawy w kolejnych latach prezentowały twórczość tych artystów krajów Unii Europejskiej, których łączy wybór papieru jako tworzywa swobodnej kreacji.

W dotychczasowych pięciu wystawach pokazaliśmy międzynarodową grupę artystów Stowarzyszenia EAA (European Artists Association) z Niemiec i zaproszonych gości (2005); 7 grafików belgijskich związanych z Międzynarodowym Centrum Graficznym im. Fransa Masereela w Belgii (2006); Grupę 13L z Barcelony zajmującą się kreowaniem w obszarze szeroko rozumianej sztuki książki (2007); artystów z Węgier, tworzących z Miszkolcu Grupę MIKOR (2008); instalacje Grupy Urban District 16_11 z Nowego Sadu w Serbii (2009). W tym roku prezentujemy prace czterech artystów grafików z Hämeenlinna w Finlandii.

Pomysł wystawy zrodził się w Essen w Niemczech, gdzie Pirjo Heino przeprowadziła prezentację podczas sympozjum sztuki, a inni uczestnicy, Janusz Cywicki, Ralf Klement i Christine Steuernagel, zainteresowali się fińską grafiką. Dlatego Heino w 2011 r. zebrała czworo profesjonalnych grafików z jej miasta Hämeenlinna. Później jeden z nich przeniósł się do Kokkola, a inny do Helsinek, ale nadal są częścią tej grupy. Artyści spotykali się wielokrotnie i pracowali nad pomysłem, utrzymując kontakt e-mailowy. Na koniec nadali wystawie tytuł: Heavy Northern Light.

Kurator: Pirjo Heino

Artyści bez granic / Papier bez limitu
Wernisaż: 2 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 sierpnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
ul. T. Kościuszki 3
Przemyśl

Dodaj komentarz