• 2013-07-29

9. Triennale Małych Form Malarskich – Toruń 2013

Od 23 sierpnia w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę pokonkursową 9. Triennale Małych Form Malarskich.

Autorka pracy: Martyna Wolna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Martyna Wolna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Triennale Małych Form Malarskich ma charakter konkursowy i jest skierowane do profesjonalnych artystów plastyków, a także do dyplomantów wyższych uczelni plastycznych. Formuła imprezy jest otwarta, co daje okazję do szerokiej konfrontacji twórczości plastyków, którzy uprawiają ten rodzaj malarstwa. Organizatorzy pozostawiają artystom pełną swobodę w wyborze techniki, tematu, stylistyki. Jedyne ograniczenie stanowią wymiary prac i to właśnie decyduje o specyfice i atrakcyjności toruńskiego triennale – format pracy nie może przekraczać 600 cm2.

TMFM ma ustaloną pozycję w kalendarzu ogólnopolskich imprez artystycznych, o czym najlepiej świadczy duża liczba artystów biorących udział w jego kolejnych edycjach oraz ogromne zainteresowanie wystawami ze strony odbiorców, przyciąganych atrakcyjnością ekspozycji, różnorodnością postaw i tendencji twórczych. Sztuka kameralna wyzwala dodatkowe możliwości percepcji, pozwala na skupienie, kontemplację, osobistą refleksję, daje czystą przyjemność z bliskiego kontaktu z dziełem sztuki.

W dniach 13 i 14 maja 2013 roku w pomieszczeniach Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu obradowało jury 9. Triennale Małych Form Malarskich w składzie:

  • Teresa Dudzińska – kurator 9 TMFM, pracownik merytoryczny Galerii Sztuki Wozownia
  • dr Łukasz Kiepuszewski – historyk i krytyk sztuki, Instytut Historii Sztuki im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • prof. Piotr Klugowski – artysta malarz, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu / przewodniczący
  • dr hab. Sławomir Toman – artysta malarz, Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie

Przedmiotem konkursu były dwuwymiarowe prace malarskie wykonane w dowolnej stylistyce i technice malarskiej o maks. powierzchni 600 cm 2. Spośród 790 prac 294 uczestników etapu konkursowego jury 9 TMFM zakwalifikowało do wystawy 214 prac 119 artystów oraz przyznało trzy nagrody regulaminowe i trzy nagrody fundowane.

  • I Nagroda – Maciej Osmycki, Kompozycja tektonicza, olej/płótno
  • II Nagroda – Martyna Wolna, 2, olej, akryl/deska
  • III Nagroda – Joanna Zdzienicka, Cug, collage
  • Nagroda specjalna wojewody Kujawsko-Pomorskiego – Bartosz Kokosiński, Widok na Berlin, akryl/płótno
  • Nagroda rektora UMK w Toruniu – Paweł Lewandowski-Palle, Obraz 787. 20 stycznia 1963 – pięćdziesiąt lat bez ojca (pamięci Sylwestra Lewandowskiego), technika akrylowa, polimerowa, fluorescencyjna, olejno-żywiczna
  • Nagroda Blik Zaopatrzenie Plastyków i Konserwatorów Dzieł Sztuki w Toruniu – Anna Kuc, Złomiarze, 2, olej na miedzi

Wystawie będzie towarzyszył barwny katalog z reprodukcjami artystów nagrodzonych i wszystkich artystów zakwalifikowanych do wystawy przez jury 9 TMFM, a także plakat autorstwa Nikodema Pręgowskiego. Na wystawie swoje prace malarskie w małym formacie zaprezentują także wszyscy jurorzy 9 TMFM.

Opracowała: Teresa Dudzińska, kurator 9. Triennale Małych Form Malarskich

9. Triennale Małych Form Malarskich
Wernisaż: 23 sierpnia 2013 roku, godz. 16.00
Toruń

Dodaj komentarz