• 2013-07-27

Młodożeniec, Szprynger, Słomkowski i Kotlewski z Wizjami pejzażu

Od 2 sierpnia w legnickiej Galerii Sztuki będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Wizje pejzażu. Swoje prace zaprezentują Anna Szprynger, Jakub Słomkowski, Janusz Kotlewski, Stanisław Młodożeniec.

Autor pracy: Stanisław Młodożeniec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Stanisław Młodożeniec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zobaczyć można 38 obrazów wybranych z kolekcji DAAH. Najbliższa klasycznemu malarstwu pejzażowemu jest twórczość Jakuba Słomkowskiego. Odwołuje się on do tradycji, którą traktuje w indywidualny sposób. Przemyślenia, emocje i duchowość wyraża poprzez kontrast faktury, plamy i koloru. Jego inspiracją jest kosmos. Janusz Kotlewski w swojej malarskiej ekspresji sięga do różnych kultur. Interesuje go faktura, kolor, technika, tworzywo.

Obrazy artysty wypełniają figury o zróżnicowanej strukturze i kontrastowych kolorach. Anna Szprynger pokrywa swe płótna delikatną siateczką kresek, które pokrywają przestrzeń czarnych lub ciemnoszarych obrazów. Natomiast Stanisław Młodożeniec bawi się pejzażowymi konwencjami, z dystansem i humorem przedstawia obrazy z własnego życia.

Z tekstu Bogusława Deptuły:

Oto cztery wizje pejzażu stworzone dziś. Wszystkie są bardzo od siebie odmienne, wszystkie bardzo indywidualne i sugestywne. Balansują na granicy tego, co jeszcze jest realistycznym odtworzeniem widoku i abstrakcyjnym wyciągiem czy fantasmagorią na jego temat.

Najbliżej tradycyjnie pojmowanego malarstwa pejzażowego pozostaje sztuka Jakuba Słomkowskiego. Najchętniej maluje wielkoformatowe kompozycje, jakby chcąc postawić przed oczy oglądających widok w skali 1:1. To utopijne zadanie, ale zarazem niezwykle pociągające w swej niewykonalności. Morza, wyspy, chmury w stonowanej kolorystyce, nieco zamglone i nieostre przypominają aurę wysp chłodnego klimatu. Wszak i chmury, i mgły przynależą do zjawisk atmosferycznych częściej spotykanych na półkuli północnej.

Jakub Słomkowski (rocznik 1982) to absolwent wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, z ukończoną główną specjalnością – malarstwo (prof. Krzysztof Wachowiak) oraz dodatkową specjalnością multimedia (prof. Stanisława Wieczorek). Malarz, performer, muzyk, poeta, aktor. Jego obrazy olejne odwołują się do wielkiej malarskiej tradycji, w której wiodącą rolę odgrywa gra plam barwnych. Jednak już klasyczny gatunek malarski, taki jak pejzaż, artysta traktuje indywidualnie, wyrażając za jego pośrednictwem swoje emocje i treści duchowe – bardziej niż konkretne elementy natury. Wielką fascynacją artysty jest Kosmos – piękny i przerażający. Inspiracji tej, według słów samego malarza, najlepiej odpowiada malarstwo abstrakcyjne.

Janusz Kotlewski urodził się w 1966 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1994 roku uzyskał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wojciecha Sadleya. W swojej twórczości eksploruje zagadnienia formalne – interesuje go faktura, kolor, technika i tworzywo. Inspiracje odnajduje na kartach podręczników historii kultury, równie chętnie sięga do sztuki Aborygenów, jak i współczesnego malarstwa amerykańskiego. Różnorodne wpływy zaowocowały zaskakującą, odważną paletą barw, sięgnięciem po farby akrylowe, a także eksperymentami z materiałami budowlanymi.

Anna Szprynger urodziła się w 1982 roku w Warszawie. W latach 2001–2004 mieszkała w Kazimierzu Dolnym, gdzie ukończyła Kolegium Sztuk Pięknych – filię Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie na lubelskiej uczelni studiowała grafikę i malarstwo w latach 2004–2006. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała pod kierunkiem profesorów Tomasza Zawadzkiego i Grzegorza Dobiesława Mazurka. Artystka poświęciła się malarstwu abstrakcyjnemu, zbliżyła się do abstrakcji geometrycznej. Czysto malarskimi środkami – najcieńszym pędzlem, bez użycia linijki – osiąga precyzję właściwą rysunkowi. Dzięki temu może tworzyć misterne kompozycje z linii. Artystka tworzy niekończący się cykl niewielkich formatowo abstrakcji o wyrafinowanej, minimalistycznej formie.

Stanisław Młodożeniec urodzony w 1953 roku w Warszawie, od 1984 roku mieszka w Nowym Jorku. Wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji artystycznej – wnuk poety, syn i brat malarzy. W latach 1972-78 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach profesorów Michała Byliny i Jacka Sienickiego (dyplom). Jego twórczość łączy wiele rozmaitych technik i form artystycznych, jest malarską kroniką miasta będącego w nieustannym ruchu. Przestrzeń Nowego Jorku, jego mieszkańcy, energetyczny klimat i atmosfera miasta to wielka inspiracja dla malarza.

Wizje pejzażu
Wernisaż: 2 sierpnia 2013 roku, godz. 17.15
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
Galeria Sztuki w Legnicy, Galeri RING
Rynek 12
Legnica

Dodaj komentarz