• 2013-07-27

Jazz, filmy, spotkania z artystami – trwa Salon Plakatu Polskiego

Do 31 sierpnia 2013 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie potrwa 16. Salon Plakatu Polskiego – najbardziej nieprzewidywalna i demokratyczna prezentacja współczesnej sztuki graficznej.

Szaybo Roslaw – XVII Museum Jazz Festival, plakat prezentowany na 16. SPP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szaybo Roslaw – XVII Museum Jazz Festival, plakat prezentowany na 16. SPP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegorocznej wystawie towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne. W ramach weekendowych spotkań przewidziano rozmowy z mistrzami plakatu, filmy dokumentalne, koncerty jazzowe w wykonaniu wybitnych wykonawców, m.in. Grażyny Auguścik.

16. Salon Plakatu Polskiego to wyjątkowe wydarzenie artystyczne. To obiektywny przegląd polskiej sztuki plakatu, prezentujący przepojone barwami i awangardowymi pomysłami prace − plastyczne interpretacje najważniejszych wydarzeń kulturalnych, politycznych i społecznych ostatnich dwóch lat. Do końca sierpnia br. w Muzeum Plakatu w Wilanowie podziwiać można dzieła stworzone przez uznanych polskich artystów, ale też młodych plakacistów i debiutantów. Tegoroczny Salon Plakatu Polskiego jest wiodącą imprezą jubileuszową Muzeum Plakatu w Wilanowie, które w 2013 roku obchodzi swoje 45-lecie. Z tej okazji wystawę uzupełniają liczne wydarzenia artystyczne, odbywające się w każdy weekend, do końca trwania wystawy.

Wśród nadchodzących imprez organizatorzy zaplanowali m.in. cykl spotkań z mistrzami gatunku pt. Przyjdź i zapytaj artystę, podczas których wybitni i utalentowani graficy opowiedzą o swojej twórczości, zaprezentują ostatnie projekty, wprowadzą w tajniki warsztatu plakacisty. W programie przewidziano pokazy filmów dokumentalnych o sztuce plakatu i jej twórcach, oraz koncerty jazzowe w cyklu Jazz w Muzeum z udziałem artystów takich jak Grażyna Auguścik czy Marita Alban Juarez Quartet. Na wszystkie wydarzania wstęp jest bezpłatny.

Harmonogram:

 • 27 lipca, godz. 15.00 – Przyjdź i zapytaj artystę… – popołudnie z Rosławem Szaybo
 • 27 lipca, godz. 18.00 – Na zamówienie. Sztuka polskiego plakatu filmowego, 2012 reż. Alicja Suszka-Fielder i Simon Goodrick. Pokaz filmu realizowany we współpracy z kanałem telewizyjnym TCM
 • 28 lipca, godz. 13.00 – Przyjdź i zapytaj artystę… – popołudnie z Fontarte
 • 28 lipca, godz. 19.00 – Jazz w Muzeum – Marita Alban Juarez Quartet
 • 3 sierpnia, godz. 13.00 – Przyjdź i zapytaj artystę… – popołudnie z Ryszardem Kajzerem
 • 4 sierpnia, godz. 19.00 – Jazz w Muzeum – Marcin Olak Trio feat. Akiko
 • 10 sierpnia, godz. 10.00 – Jan Sawka. 1946-2012. Projekty, 2013, reż. Hanna Maria Sawka. Pokaz filmu w reżyserii córki niedawno zmarłego artysty. Film będzie towarzyszył 16. Salonowi Plakatu Polskiego do 17 sierpnia 2013.
 • 25 sierpnia, godz. 19.00 – Jazz w Muzeum – Grażyna Auguścik + RGG
 • 31 sierpnia, godz. 13.00 – Przyjdź i zapytaj artystę… – popołudnie z Homework Studio
 • 8 września, godz. 19.00 – Jazz w Muzeum – Radek Nowicki Trio oraz Oleś Brothers & Jorgos Skolias
 • 15 września, godz. 19.00 – Jazz w Muzeum – Maciej Fortuna Trio
Fontarte (Magdalena i Artur Frankowscy) – Mirage #3, plakat prezentowany na 16. SPP (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fontarte (Magdalena i Artur Frankowscy) – Mirage #3, plakat prezentowany na 16. SPP (źródło: materiały prasowe organizatora)

16. Salon Plakatu Polskiego
4 czerwca – 31 sierpnia 2013 roku
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Oddział MNW
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Warszawa

Dodaj komentarz