• 2013-07-26

Letnia Szkoła Zabawkarstwa

Od 15 do 18 sierpnia w Lublinie potrwa Jarmark Jagielloński. W tym roku tematem przewodnim jest zabawkarstwo, a jednym z punktów programu – Letnia Szkoła Zabawkarstwa.

Jarmark Jagielloński w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jarmark Jagielloński w Lublinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach Letniej Szkoły Zabawkarstwa odbędą się warsztaty wykonywania zabawek oraz wystawa Przyjaciele bujanego konika, prezentująca różnorodne wzory i formy zabawki ludowej. Głównym założeniem jest zachowanie i promocja, a także kontynuowanie tradycji zabawkarskich.

W programie:

  • 4-dniowe warsztaty zabawkarstwa skierowane do studentów i uczniów kierunków artystycznych i szkół plastycznych, a także do animatorów i instruktorów z całej Polski oraz osób zainteresowanych zabawkarstwem. Zapisy od 22 lipca pod nr tel. 81 533 08 18. Liczba miejsc ograniczona. Wiek uczestników: 18+
  • wystawa Przyjaciele bujanego konika, prezentująca różnorodne wzory i formy zabawki ludowej. Zaprezentowane zostaną zabawki z Polski, Ukrainy i Słowacji.

Zabawka Tradycyjna. Zabawki są obecne na całej kuli ziemskiej. Towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, bez względu na pochodzenie, kolor skóry, stopień rozwoju grupy, są – podobnie jak muzyka czy sztuka – czymś wspólnym, uniwersalnym, ponadczasowym.

Badania archeologiczne pokazują, że dzieci już od IX wieku przed naszą erą bawiły się glinianymi grzechotkami, wózkami, konikami, wiaderkami etc. Według apokryfów, Jezus Chrystus bawił się glinianymi ptaszkami.

Zabawa jest potrzebą szczególną, dotyczy każdego, niezależnie od wieku, ale dla najmłodszych ma wyjątkowe znaczenie, gdyż obok ludyczności ma także wymiar edukacyjny, rozwojowy.

Ogranizator: Warsztaty Kultury.

Letnia Szkoła Zabawkarstwa – program w ramach Jarmarku Jagiellońskiego 2013
15-18 sierpnia 2013 r.
Lublin

Dodaj komentarz