• 2013-07-26

Agata Czeremuszkin-Chrut: Papier – Płótno – Ściana

Od 31 sierpnia w Galerii BWA w Gorzowie Wielkopolskim będzie można oglądać wystawę prac Agaty Czeremuszkin-Chrut pt. Papier – Płótno – Ściana. Elementem wystawy będzie także niewielki mural zrealizowany w przestrzeni Miejskiego Ośrodka Sztuki.

Agata Czeremuszkin-Chrut, „Chłopiec i dziewczyna”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Czeremuszkin-Chrut, „Chłopiec i dziewczyna”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Najnowsza wystawa malarstwa Agaty Czeremuszkin-Chrut otworzy kolejny sezon w Galerii BWA. W 350 – metrowej przestrzeni zobaczyć będzie można wielkoformatowe płótna powstałe w ostatnich latach oraz miniatury, które mimo niewielkiej formy pozostają autonomiczne I zachowują spontaniczność gestu. Elementem wystawy będzie także niewielki mural zrealizowany w przestrzeni Miejskiego Ośrodka Sztuki.

Tak o jej malarstwie wypowiada się Justyna Sikorska, krytyk sztuki:

Czeremuszkin-Chrut podjęła ryzyko zabawy ludzkim ciałem. Manipuluje nim w swojej twórczości, dokonuje jego destrukcji i dekonstrukcji, buduje go na nowo, po kawałku. Czasem celem tych działań jest beztroski żart, niekiedy zbliżanie się do krawędzi w poszukiwaniu trudnej prawdy. Niewątpliwie przeprowadzając tę malarską analizę artystka konstruuje własną oniryczną przestrzeń, przepełnioną sennymi marzeniami i wyobrażeniami. Jej płótna zdradzają jednak nie tylko nieprzeciętne bogactwo warsztatowe, są również rezerwuarami silnych, absorbujących emocji.

Agata Czeremuszkin-Chrut – Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP we Wrocławiu (2008r.). Stypendystka Edinburgh Collage of Art. (2007r.). Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia oraz stypendium edukacyjnego Urzędu Miasta Wrocławia. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz muralem. W 2007 r. zdobyła wyróżnienie na Festiwalu Sztuki Around the Coyote w Chicago, natomiast w 2011 r. została zakwalifikowana do prestiżowej publikacji Studio Visit, skupiającej najciekawsze osobowości artystyczne. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych m.in. w USA, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Australii i Polsce. W głównym kręgu działań twórczych artystki pozostaje figura ludzka poddawana deformacjom oraz jej istnienie w świecie zdominowanym przez zalew informacji. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Organizatorzy: Galeria BWA i Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Agata Czeremuszkin-Chrut, Papier – płótno – ściana
Wernisaż: 31 sierpnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Galeria BWA – Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz