Natalia LL ze Spektaklem intymnym w Białymstoku

Od 6 września w Galerii Arsenał w Białymstoku będzie można oglądać wystawę prac Natalii LL pt. Spektakl intymny. Ekspozycja jest realizowana w ramach Festiwalu Białystok INTERPHOTO.

Natalia LL, „Sztuka postkonsumpcyjna”, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL, „Sztuka postkonsumpcyjna”, 1975 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziś, gdy epicka twórczość Natalii LL z okresu ponad czterdziestu lat doczekała się szeregu podsumowań, retrospektyw i opracowań oraz została doceniona na międzynarodowej arenie sztuki współczesnej, warto spojrzeć jeszcze raz na początki jej działalności artystycznej, które wskazują i określają źródła jej inspiracji. Takie bowiem spojrzenie pomoże nam zrozumieć, jak bardzo uniwersalny był od samego początku jej przekaz i język, jakim posługiwała się w swych fotograficznych realizacjach.

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natalia LL, „Sztuka konsumpcyjna” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka Natalii LL od zawsze była silnie zindywidualizowana. W centrum zainteresowań artystki wciąż pozostaje jej intymność i zmysłowość, przez które czyta ona ogólnoludzkie doświadczenie uwikłane między kulturą a naturą. Potencjał intelektualny, jaki zawierają w sobie jej prace, idzie w parze z niezwykłym ładunkiem emocjonalnym. Natalia, w latach 70. XX w. uważana za prowokatorkę nowych treści i pionierkę w przełamywaniu społecznych i kulturowych tabu, wciąż jest inspiracją dla wielu młodych artystów i odbiorców jej sztuki.

Ostatnia wystawa tej artystki w Białymstoku, Przestrzeń aluzyjna, miała miejsce w 1995 roku, również w Galerii Arsenał. Prezentowane były na niej prace związane z ówczesnymi bieżącymi poszukiwaniami artystycznymi Natalii LL. Obecna ekspozycja ma przybliżyć widzom główne założenia, z jakich wyrosła jej postawa jako jednej z najważniejszych europejskich artystek wiązanych z nurtem feministycznym w sztuce. Ale też postawa świadomej autoreferencyjności fotograficznych kreacji tej twórczyni, od samego początku poszukującej teoretycznego uzasadnienia swoich wyborów i inspiracji. Cielesność, seksualność, ich kobieca perspektywa są jednymi z głównych wątków tej ekspozycji, ale niejedynymi. (…)

Piotr Stasiowski

Kurator: Piotr Stasiowski

Natalia LL, Spektakl intymny
Wernisaż: 6 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 10 października 2013 roku
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz