• 2013-07-25

Gidon Kremer w Teatrze Stanisławowskim

28 lipca o godz. 17.30 w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie, w ramach festiwalu PZU Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival, wystąpi skrzypek Gidon Kremer z orkiestrą Kremerata Baltica.

Gidon Kremer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gidon Kremer (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gidon Kremer, urodzony w Rydze, rozpoczął swoją edukację muzyczną w wieku 4 lat pod kierunkiem wybitnych instrumentalistów – ojca i dziadka. Dokonał ponad 120 nagrań płytowych, wiele z nich zostało uhonorowanych prestiżowymi nagrodami w uznaniu jego niezwykłego talentu interpretacyjnego. Szeroki repertuar artysty obejmuje klasyczne i romantyczne dzieła należące do kanonu muzyki skrzypcowej, jak również kompozycje twórców XX i XXI wieku, takich jak Hans Werner Henze, Alban Maria Johannes Berg czy Karlheinz Stockhausen. Artysta popularyzuje także utwory współczesnych kompozytorów rosyjskich i wschodnioeuropejskich wykonując wiele nowych dzieł, również jemu dedykowanych. Łącząc elementy tradycyjne z nowoczesnymi, przybliża publiczności twórczość tak różnych kompozytorów jak: Alfred Schnittke, Arvo Pärt, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina, Valentin Silvestrov, Luigi Nono, Aribert Reiman.

Gidon Kremer jest dyrektorem artystycznym orkiestry Kremerata Baltica, składającej się z młodych muzyków pochodzących z Republik Nadbałtyckich. Ten projekt edukacyjny stanowił pierwotnie prezent na 50. urodziny Kremera, za pomocą którego artysta mógł podzielić się swoim doświadczeniem i mądrością z młodymi muzykami, a także, zachowując wysoki poziom artystyczny zespołu, inspirować kulturalne życie regionu. Grupa utalentowanych instrumentalistów szybko zyskała sławę jednej z najlepszych międzynarodowych orkiestr kameralnych występując w największych salach koncertowych świata. Istotnym elementem profilu artystycznego Kremeraty jest kreatywne podejście do doboru repertuaru, w którym poza dziełami należącymi do klasycznego kanonu, znalazły się także utwory kompozytorów takich jak Arvo Pärt, Giya Kancheli, Pēteris Vasks, Leonid Desyatnikov czy Alexander Raskatov, których zespół niejednokrotnie był pierwszym wykonawcą. Szeroki i starannie dobrany repertuar orkiestry został utrwalony na wielu wyróżnionych nagrodami płytach CD.

Gidon Kremer, fot. Alberts Linarts (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gidon Kremer, fot. Alberts Linarts (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie koncertu 28 lipca będzie można usłyszeć m.in. kompozycje M. Weinberga, R. Wagnera, A. Raskatova oraz repertuar pt. Gidon Sun Sounds, obejmujący utwory związane z tematyką słońca i pory letniej.

PZU Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych lata w Warszawie – prawie 300 wykonawców z kraju i ze świata, ponad 150 koncertów na 6 scenach w Ogrodach, w Teatrze Stanisławowskim i w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

PZU Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival – Gidon Kremer z orkiestrą Kremerata Baltica
28 lipca 2013 r., godz. 17.30
Teatr Stanisławowski
Warszawa

Dodaj komentarz