• 2013-07-25

Pięć Smaków w Kinie Nowe Horyzonty

Od 8 do 14 listopada w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu potrwa replika 7. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. 

Kadr z filmu „Jiseul” w reżyserii Meula O. (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Jiseul” w reżyserii Meula O. (źródło: materiały prasowe organizatora)

W dolnośląskiej edycji Pięciu Smaków będą zaprezentowane wybrane pozycje programu głównego. Postawiono przede wszystkim na tytuły z sekcji Nowe Kino Azji, czyli to, co najświeższe i najlepsze w dalekowschodnich kinematografiach. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć m.in. Jiseul w reżyserii Meula O. Wyprodukowany w Korei Południowej film jest odkryciem tegorocznych festiwali, m.in. Sundance i Rotterdam IFF. Zdobył liczne laury na festiwalu w Pusan oraz Grand Jury Prize festiwalu Sundance. Wysmakowana wizualnie opowieść o walce mieszkańców koreańskiej wyspy z brutalnością wojska jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i zachwyca perfekcyjną realizacją. Justin Lowe z The Hollywood Reporter tak pisał o filmie:

Surowa formalistyczna realizacja, jednocześnie piękna i poważna dzięki efektownym czarno-białym tonom, jest głównym wkładem w nieskazitelność filmu. Precyzyjnie skomponowane kadry, długie ujęcia, minimalny ruch kamery i przemyślana reżyseria podkreślają ten efekt.

W oczekiwaniu na listopadowe projekcje miłośnicy kinematografii Dalekiego Wschodu mogą śledzić współtworzony przez Festiwal Filmowy Pięć Smaków specjalny dział portalu Stopklatka – Kino Azji. Na jego łamach będą się pojawiać najnowsze informacje na temat kinematografii azjatyckich i projektów tamtejszych reżyserów, a także bardziej obszerne artykuły.

Nie zabraknie tekstów dotyczących twórców, których dzieła będą zaprezentowane na 7. edycji Pięciu Smaków, jak i tych, którzy dali się poznać polskiej publiczności za sprawą wcześniejszych odsłon festiwalu. Johnnie To, Pen-ek Ratanaruang, Bui Thac Chuyen, Tsai Ming Liang – to tylko niektóre z nazwisk pojawiających się na łamach działu. Materiały zamieszczane w nim wypełnią lukę informacyjną dotyczącą kinematografii azjatyckich. Polscy fani będą mogli liczyć na aktualności, które często – z różnych przyczyn – nie trafiają do polskich portali. Stworzą również dodatkowy kontekst dla Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, który jest jedynym przeglądem kina azjatyckiego w Polsce.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków
4-11 listopada 2013 r.
Kino Luna, Kino Muranów
Warszawa

8-14 listopada 2013 r.
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz