• 2013-07-25

Ewa Lipska o miłości

16 maja w Bibliotece Poetyckiej Wydawnictwa a5 ukazał się tom Ewy Lipskiej Miłość, droga pani Schubert…

Ewa Lipska „Miłość, droga pani Schubert...” – okładka (źródło: materiał prasowy)

Ewa Lipska „Miłość, droga pani Schubert...” – okładka (źródło: materiał prasowy)

W najnowszym tomie tematem przewodnim staje się miłość. Czy to remedium na rozchwianą kondycję świata zaprezentowaną w Drogiej pani Schubert? Trzeba mieć odwagę, by sięgnąć po tak popularny motyw. I tylko prawdziwy wirtuoz nie boi się tego słowa. Inni uciekają w rozliczne metafory.

Droga pani Schubert, temperatura naszej miłości wynosi 1200 stopni Celsjusza. To wystarczy, aby stopiło się złoto. Czy to, co zaczęło się w ogniu, ma szanse na pożar?  I czy zdążymy jeszcze uciec do chłodnej starości, która może przedłużyć nam wszystkie terminy ważności?

Pani Schubert pojawiła się po raz pierwszy w tomie Ludzie dla początkujących z 1997 roku, ale jako tytułowa bohaterka istnieje w twórczości Ewy Lipskiej jako adresatka korespondencji, o której Marian Stala napisał, że to zbiór

niby-listów, listo-poematów pisanych prozą, które są zwięzłe i silnie zmetaforyzowane, a których tematem przewodnim jest nieuchwytność wewnętrznego i zewnętrznego doświadczenia, swoiste roztargnienie czasu…

Ewa Lipska to jedna z najważniejszych współczesnych poetek polskich, autorka dwudziestu  książek poetyckich i jednej powieści, urodzona w 1945 roku w Krakowie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-80 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Debiutowała w 1961 roku na łamach Gazety Krakowskiej wierszami Smutek, Krakowska noc, Van Gogh. Jej pierwszy tom Wiersze ukazał się sześć lat później. Uczestniczka programu International Writing Program w Iowa City, stypendystka DAAD, członek założyciel Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, od 1978 roku członek Polskiego PEN-clubu. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody im. Andrzeja Bursy (1971), nagrody Kościelskich (1973), nagrody Polskiego PEN-clubu, nagrody A. Jurzykowskiego, Nagrody Miasta Krakowa, Krakowskiej Książki Miesiąca. Pisała również teksty piosenek m.in dla zespołu Wawele, którego była kierownikiem literackim, Marka Grechuty, Anny Szałapak i Grzegorza Turnau.

Ewa Lipska Miłość, droga pani Schubert…
Premiera: 13 maja 2013 roku
Wydawnictwo a5

Dodaj komentarz